Garota: Nekompromisní lavice k udušení málem zabila i Bonda. Aneb mučicí nástroj, který se držel na výsluní po staletí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Garota
Zdroj: Profimedia

Ve středověku bylo naprosto běžné, že za své zločiny byli lidé odsouzeni k trestu smrti. Popravy se v různých koutech země prováděly jinak a metody se postupem času modernizovaly tak, aby smrt nastala co nejrychleji bez zbytečného množství krve. Lavice k udušení s názvem garota se ale držela na výsluní několik staletí.

Možná si vybavíte scénu z filmu o Jamesi Bondovi Jeden svět nestačí, kde se agent 007 v podání Pierce Brosnana ocitne ve spárech mučicího nástroje, který mu má zlomit vaz.

Jeho obsluha není těžká a zvládne ji i žena, jako právě v tomto případě. Nebyl by to ale James Bond, kdyby se ze spárů této popravčí lavice s názvem garota nedostal. Bohužel takové štěstí měl jen málokdo.

Středověký nástroj to dotáhl daleko

Garota je popravčí nástroj, který se začal používat už v době středověku ve Španělsku, Portugalsku a jejich koloniích. Největší popularity se dočkala v období španělské inkvizice. Nástroj postupně vytlačoval klasickou šibenici.

Zemřít ve spárech garoty znamenalo zemřít udušením nebo na následky protrženého hrtanu. Jednalo se o lavici s kůlem, ke kterému byl odsouzenec připoután pomocí speciálního obojku. Ten se postupně pomocí šroubu čím dál více utahoval, až se odsouzenec udusil.

Inovace urychlovaly smrt

V průběhu let došlo ke zdokonalování nástroje. Kromě obojku k udušení byla garota opatřena šroubem navíc, který oběti okamžitě přerušil průdušnici nebo hrtan. Další inovací byly dva protichůdné prstence, které tlačily na míchu tak silně, až ji přerušily.

Nejmodernější verze tohoto nástroje byla opatřena drobným ostřím, které procházelo skrz kůl a poté bylo schopné se trefit mezi dva obratle a v jediném okamžiku přerušit míchu.

V roce 1828 se stala jediným oficiálně povoleným způsobem popravy ve Španělsku. V Portugalsku se tak stalo o několik let později, ale po roce 1867, kdy tam byl zrušen trest smrti, už garota nebyla nikdy použita.

Nejvíce si ji oblíbili Španělé

Ve Španělsku se používala až do poloviny dvacátého století, posledním popraveným na garotě byl José María Jarabo v roce 1959. To už se ale více než šedesát let popravovalo bez přítomnosti veřejnosti. Poté byl trest smrti na několik let zrušen.

Španělé ho v roce 1974 obnovili a společně s ním i garotu. Ještě další tři roky se používala.

Úplně posledním garotou usmrceným člověkem byl ve Španělsku katalánský anarchista Salvador Puig Antich. Trest smrti dostal za vraždu policisty, ale údajně šlo spíše o přestřelku, při které policista zemřel.

Verdikt vyvolal ve Španělsku velkou vlnu nevole, a to hlavně mezi studenty, protože Salvadorovi bylo pouhých jednatřicet let. Stal se z něj mučedník a je po něm pojmenováno jedno náměstí.

Dnes je trest smrti v Evropě povolený pouze v Bělorusku. Ve světě je ale takových zemí ještě mnoho a patří mezi ně například také Spojené státy americké. Garotu už ale známe pouze z filmů.

Zdroj: cs.wikipedia.org, medievalchronicles.com, dotyk.cz
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články