Mrchožroutova dcera: Konkurence skřipce, kvůli které obětem začaly praskat kosti a téct krev z uší

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Mrchozroutova dcera
Zdroj: Profimedia

V době vlády Jindřicha VIII. Tudora byl v Anglii vynalezen skutečně pozoruhodný mučicí nástroj s názvem Mrchožroutova dcera. Už jen jeho název budí dostatečný respekt. Jak přesně fungoval a čím své oběti trápil?

Na trůn se Jindřich VIII. dostal začátkem šestnáctého století a Anglii vládnul téměř čtyřicet let. Byl také kandidátem na trůn ve Francii. Za dob jeho panování probíhala protestantská reformace, kterou se jako král snažil co nejvíce potlačit.

Mučení jako legitimní donucovací nástroj

S římskokatolickou církví se ale dostal do křížku kvůli politickým neshodám, což vyústilo k rušení klášterů a odloučení anglikánské církve. Sám panovník se pak stal hlavou církve místo papeže.

Pro středověk, ale i novověk bylo naprosto běžné, že byli vězni při výsleších či jen proto, aby trpěli, mučeni. Tento postup byl naprosto legální a výjimku neměly ani ženy.

Přesvědčila se o tom také druhá manželka Jindřicha VIII. Anna. Pro všechny panovníky bylo totiž nejdůležitější, aby měli mužského potomka. Toho mu Anna nedokázala porodit a jejich manželství tím značně trpělo. Nakonec byla Anna obviněna z cizoložství a odsouzena k smrti stětím hlavy pomocí meče.

K popravám a mučení ale sloužily i jiné nástroje a jeden takový vznikl právě v této době v Anglii. Jeho autorem se stal poručík Leonard Skeffington a původní název zněl Skeffingtonova dcera. Jak se o novém hrůzném mučicím nástroji začalo více mluvit, došlo ke zkomolení jména vynálezce a vznikl termín, který lze přeložit jako Mrchožroutova dcera.

Mrchozroutova dcera

Zdroj: Jerónimo Roure Pérez, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Konkurence pro skřipec

Kovový regál ve tvaru písmene A měl vězni působit velkou bolest stlačováním těla. Ačkoliv byla jeho výroba jednoduchá, nevyužíval se tak často jako jiné mnohem složitější nástroje.

Skřipec, který naopak tělo oběti natahoval, byl u popravčích vůbec nejoblíbenější a důsledkem jeho působení často docházelo k roztržení těla oběti. Mrchožroutova dcera působila úplně opačným způsobem.

Hlava byla umístěna do nejvyššího bodu v písmeni A, ve středu byly ruce a nohy byly roztažené dole. Nástroj pak tlačil kolena nahoru a hlavu opačným směrem až se mučedník dostal do jakési polohy v klubíčku.

Mrchozroutova dcera

Zdroj: Jerónimo Roure Pérez, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Bolest vytlačila krev z nosu i uší

Takové stlačení lidské tělo nebylo schopné zvládnout a oběti začala téct krev z nosů a uší. Dále docházelo k poškození svalů, stlačené vnitřní orgány způsobovaly zhoršení fyzického stavu, a poté, co byl odsouzenec ve stlačené pozici pouze pár minut, mu začaly praskat kosti a narušila se páteř.

Do spárů Mrchožroutovy dcery se dostali především kněží, kteří kladli králi odpor v rámci jeho církevní reformy v Anglii. Dnes byste tento nástroj mohli zahlédnou v muzeu Tower of London, kde je vystaven.

Zdroj: medievalchronicles.com, en.wikipedia.org
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články