Dr. Knoche: Lékař posedlý mumiemi si do hrobu vzal důležité tajemství. Podaří se ho někdy rozluštit?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Gottfried Knoche
Zdroj: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

TPokud jste si mysleli, že mumie jsou pouze záležitostí starověkého Egypta, spletli jste se. Tyto praktiky zajímaly doktory i v pozdějších letech. Jeden z nich dokonce vynalezl mumifikační elixír. V čem tkvělo tajemství doktora Knocheho?

August Gottfried Knoche byl německý lékař a chirurg, který vystudoval univerzitu ve Freiburgu a pracoval v tamní nemocnici. V roce 1840 odešel z Německa do Venezuely, kde se staral především o německé emigranty.

Do experimentů se pustil v Jižní Americe

Poté, co se v zahraničí usadil, do země přivedl také svou rodinu a rozjel zde lékařskou praxi. Byl oblíbený mezi obyvateli, a to především díky tomu, že bezplatně léčil i velmi chudé občany. Neúnavně také bojoval proti epidemii cholery, která oblast postihla.

Mumie Knoche

Zdroj: Rafael Romero (Fotógrafo), Public domain, via Wikimedia Commons

V San Juan de Dios založil nemocnici a v období, kdy se naplno rozjela federální válka, se velmi často setkával s mrtvými těly, ať už vojáků, nebo civilistů. Rozkládající se těla ho začala fascinovat a na těch, která zůstala nevyzvednutá v márnici, začal experimentovat.

Laboratoř si udělal doma

Jeho cílem bylo zachovat těla tak, aby zůstala v nezměněném stavu, stejně jako to dělali ve starověkém Egyptě při procesu mumifikace. Ve svém sídle, které se nazývalo Hacienda Buena Vista, si vytvořil laboratoř, kam převezl nevyzvednutá těla, a začal s experimenty.

Do laboratorní práce zapojil také svou manželku, která plnila úlohu sestry, a dceru jako asistentku. Zanedlouho vynalezl tekutinu, pomocí níž těla nepodléhala rozkladu, aniž by bylo třeba vytáhnout orgány. Několik takto „mumifikovaných“ těl pozoroval ve své laboratoři.

Fascinace se změnila v posedlost

Manželka s dcerou se nakonec vrátily zpět do Německa, protože doktor Knoche začal být mrtvolami až příliš fascinovaný. Informace o jeho umění mumifikace se rychle rozšířila po celé Venezuele a dostala se až k vlivným politikům.

Mumie Jose Perez

Zdroj: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Jeden z nich, Thomas Lander, dokonce doktora Knocheho poprosil o mumifikaci svého těla. Po smrti jeho mumifikované tělo oblečené do hezkých šatů stálo před domem a zdravilo kolemjdoucí dlouhých čtyřicet let.

Tajemství jeho mumifikace zůstalo neodhaleno

I sám doktor Knoche nechal své tělo mumifikovat. Svou oddanou sestru Amelii, která mu dlouhá léta byla pravou rukou, poprosil, aby se o celý proces postarala. Když přicházel jeho čas, píchla mu správnou dávku mumifikační tekutiny a zavřela ho v rodinném mauzoleu.

Jeho hacienda poté chátrala, a přestože tam Amelie žila osaměle ještě několik let, nakonec byla drancována vandaly a medicínskými zvědavci, kteří se snažili přijít na složení mumifikační tekutiny. Vědci na přesné složení nikdy nepřišli, ale zřejmě se jednalo o tekutinu na bázi chloridu hlinitého.

Zdroj: en.wikipedia.org, atlasobscura.com, tripfreakz.com
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články