Pedro: Nejzáhadnější mumie, která skončila ztracená a bez vysvětlení

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Mumie Pedro
Zdroj: Profimedia

Existuje celá řada mumií, o kterých se léta mluvilo, které mají zajímavou historii a z nějakého důvodu se staly navštěvovanými exempláři. Pravděpodobně nejzáhadnější mumie, která kdy ale existovala, byla objevena roku 1932 v jeskyni v San Pedro, kde ji objevili náhodou dva horníci hledající zlatou žílu.

Horníci nejprve neměli tušení, co to objevili. Mumie, která později podle místa nálezu dostala jméno Pedro, seděla se zkříženýma nohama a byla asi 18 centimetrů vysoká.

Později, když vědci její tělo natáhli, zjistili, že nepřesahuje délku 35 centimetrů. Považovali ji proto za mumii dítěte, jenomže celá řada stop nasvědčovala tomu, že se jednalo o dospělého člověka.

Jak zemřel?

Pedro sice připomínal podle serveru Mysteries Unresolved výškou a rozpoložením těla dítě, v obličeji kvůli placatému nosu a širokým rtům ale zase vypadal spíše jako stařík. To, že se jednalo o dospělého člověka, potvrdily i jeho zuby.

Evidentní bylo, že osoba zemřela již před mnoha lety. A to pravděpodobně velmi nepříjemnou a bolestivou smrtí. Muž měl zlomenou celou řadu kostí a podle všeho byla jeho hlava rozdrcena nějakým velkým a těžkým předmětem.

Zaschlá látka z okolí nálezu mumie se později ukázala být krví. Kromě toho ale byly na stěnách jeskyně objeveny také zbytky mozkové tkáně, které potvrdily teorii o rozdrcené hlavě.

Dítě, či dospělý? Nebo podvod?

Celá řada vědců se domnívá, že navzdory důkazům musel být Pedro zkrátka dítětem, nebo dokonce znetvořeným plodem. Jiní nesouhlasí a považují ho za dospělého muže. V neposlední řadě existuje teorie, že je celá mumie podvod. Že se jednalo o uměle vytvořenou sochu.

Mumie Pedro

Zdroj: Profimedia

Jak by ale bylo možné, že krev, mozková tkáň i kosti označilo tolik vědců za skutečné? Jaká je pravda o Pedrovi? Dnes bychom možná věděli více, kdyby jeho tělo před lety nezmizelo.

Od majitele k majiteli

Pedro putoval od jednoho majitele k druhému a mnoho lidí bylo ochotných zaplatit velké peníze za to, aby ho mohli nějaký čas vlastnit. Jelikož byla mumie hojně vystavována, peníze se majiteli vždy rychle vrátily zpět.

V roce 1950 se ale dle History Collection Pedro ztratil. Tehdy ho vlastnil Ivan Goodman. Když zemřel, společně s jeho dalším majetkem přešel Pedro do rukou Leonarda Waldera. Ten se ho zbavil, ale nikdy neřekl, kam ho dal.

Vědci po Pedrovi dlouhé roky pátrali. Nikdy se jim ho ale nepodařilo objevit a někteří podezřívali Waldera, že mumii zničil. To on ale odmítl a řekl, že je Pedro na bezpečném místě.

Dnes by podle všeho věda dokázala tělo mumie prozkoumat natolik, aby byl její původ jasnější. Před lety nebyly zdaleka takové možnosti. Jenomže bez těla zkrátka nelze dělat žádné pokusy.

I dnes někteří nadšenci po Pedrovi pátrají, ale je velmi pravděpodobné, že pokud stále existuje, je ukryt tak, že ho už nikdy nikdo nenajde. Vědci proto zkoumají jeho původ pouze z toho, co po něm zůstalo ve vědeckých materiálech z tehdejší doby.

Zdroj: historycollection.com, wyohistory.org, mysteriesrunsolved.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články