Děsivá historie mořských mnichů vysvětlena. Kde se tato podivná stvoření vzala?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Morsky mnich
Zdroj: English: Japetus SteenstrupРусский: Япетус Стеенструп., Public domain, via Wikimedia Commons

Slyšeli jste už někdy o mořských mniších? Toto podivné mořské stvoření budilo pozornost vědců po celá staletí a je opředeno spoustou zajímavých příběhů a vysvětlení. Jaká je ale skutečnost a opravdu tento tvor existoval? Odpovědi zná server Grunge.com.

Mořský svět v sobě ukrývá spoustu tajemství ještě dnes a dna moří či oceánů jsou i přes množství moderních technik stále neprobádaná. Ačkoliv před stovkami let neměli lidé moc možností, jak mořská dna studovat, i tak se o ně velmi zajímali.

Šokující objev uprostřed náboženských konfliktů

Mořské stvoření, které se nápadně podobalo mnichovi, se poprvé objevilo v polovině šestnáctého století na pobřeží Kodaně. Objevil ho francouzský přírodovědec Pierre Belon.

Nález byl však opředen spoustou nesrovnalostí, což se ani není čemu divit, když se v této době děly také dost závažné společenské události. V Evropě totiž vrcholil náboženský konflikt.

Belon nicméně tvora popsal a vykreslil jako mnicha s ploutvemi doplněného o bohatou až královskou róbu. Poté, co se zprávy o tomto nevídaném objevu dostaly do světa, zachvátilo Dánsko něco jako „mnišská“ horečka. Všichni se zajímali, co to tam v moři přírodovědec spatřil.

Vědci začali pátrat po původu stvoření

Zájem o toto téma odhalil, že o neznámém mořském stvoření mluvil už filozof a zoolog Albert Veliký ve třináctém století. Ten mořského mnicha popsal jako rybu s bílou kůží na temeni a mnišskou hlavou obehnanou černým kruhem.

Tento objev vzbuzoval zájem po celá staletí. V druhé polovině devatenáctého století se o mořského mnicha začal zajímat dánský zoolog Japetus Steenstrup a přišel dle Smithsonianmag.com s vysvětlením, že šlo pouze o obří chobotnici, jelikož právě ta byla schopná vydržet několik dní mimo mořské prostředí a její plášť připomínal šupiny.

Každý si tvora spojil s něčím jiným

S tímto vysvětlením se ale část společnosti nechtěla jen tak smířit a přicházely další teorie, které mluvily například o andělském žralokovi, mořském ďasovi nebo mroži či tuleni.

Ani konotace s mnichem jako náboženskou postavou nebyly náhodné. V období katolické reformace přišel Aegidius Albertinus s myšlenkou, že mořský mnich je poselstvím Boha, který tak upozorňuje na to, že duchovní jsou zkorumpovaní.

I na opačné straně zeměkoule měli svého mořského mnicha

Mnoho dalších jiných bájí a pověstí kolem tohoto stvoření vznikalo po celá staletí a v každém období si lidé objev spojili s jiným vysvětlením.

Nejen západní kultury, ale také Japonsko má svého mořského mnicha s názvem Umibōzu, který je součástí folkloru a tradovalo se o něm, že umí z vody vylézt vysoko nad hladinu a potápět lodě, a to zejména za bouřky.

Oceány skrývají mnohá tajemství dodnes

Ať už mořský mnich existoval, či nikoliv, pravdou je, že mnoho mytických postav má prokázán svůj původ v kosterních pozůstatcích skutečných zvířat.

Například mořskou pannu byste s trochou fantazie našli v pozůstatcích kapustňáka a obří chobotnice by mohla být základem pro Krakena.

Tehdejší vědci zkrátka a jednoduše popsali, co na pobřeží viděli, a to takovým způsobem, který byl srozumitelný i laické veřejnosti.

Mořský mnich se tak podle tohoto popisu stal něčím mezi mořským a pozemským stvořením a vzhledem k tomu, jak neprobádané jsou dodnes mořské vody a oceány, mohl klidně existovat. Nápadně se mu totiž podobá andělský žralok neboli polorejnok.

Zdroj: grunge.com, en.wikipedia.org, smithsonianmag.com
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články