Ďábelský červ: Může být znamením, že ve vesmíru opravdu existuje život

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Dabelsky cerv
Zdroj: Profimedia

Ještě před patnácti lety o něm vědci nevěděli. Dnes je ale tento půlmilimetrový červ předmětem zkoumání mnoha lidí na planetě. Byl totiž objeven někde, kde nikdo nečekal, že narazí na živý organismus. Proto také dostal přezdívku ďábelský červ.

Psal se rok 2008 a vědci z Belgie a Anglie zkoumali přítomnost bakterií v některých jihoafrických dolech. Předpokládali, že zde v hloubce pod zemí mohou být k nalezení jednobuněčné organismy, nikdo ale nečekal, že by mohli narazit na tak vyspělou formu života.

Sice se zdá, že na půlmilimetrovém červíkovi není nic k vidění, ale pro vědu je to velký krok. Tento tvor totiž dokázal přežít v extrémních podmínkách jen s minimálním přísunem kyslíku a v prostředí, kde teplota dosahuje 40 stupňů Celsia.

Červ z pekla

Vědci se rozhodli červa nazvat Halicephalobus mephisto na počet Mephista z románu o Faustovi. Přezdívka ďábelský červ je příhodná, protože prostředí, kde žije, je jako peklo. Jak může něco takového dokázat žít v takových podmínkách?

Objeven byl sice před lety, ale stále je předmětem výzkumů. V současné době se vědci soustředí především na jeho přizpůsobivost podmínkám a přišli na to, že červ by mohl být důkaz, že přežít se dá za určitých podmínek cokoli.

„Ďábelský červ nemůže utéci. Žije v podzemí, odkud není úniku. Nemá tedy zrovna moc možností,“ vysvětluje John Bracht, odborník zabývající se výzkumem červa. „Jako každý živý tvor bojuje o přežití,“ dodává.

„Má možnost buď zemřít, nebo se přizpůsobit podmínkám, do kterých byl přírodou vyslán. A on se v tomto případě rozhodl, že bude žít. Červ se tak dlouho přizpůsoboval, až dosáhl dokonalosti a stal se tvorem, který může i v takto extrémních podmínkách fungovat.“

Halicephalobus mephisto

Zdroj: A. C. Tatarinov, CC0, via Wikimedia Commons

Podle vědců je objev mnohem důležitější, než by se mohlo zdát. Ďábelský červ totiž dokazuje, že mnohé organismy dokážou přežívat v neskutečných podmínkách a vyvíjet se tak, aby se přizpůsobily téměř čemukoli.

Mimozemský život?

UFO a mimozemšťané jsou sice spíše konspiračními teoriemi a náměty pro filmy než vědeckým materiálem, ovšem to, zda existuje život i mimo zemi, je již zcela jiná otázka. Nemusí se totiž nutně jednat o vyspělé bytosti.

Je nějaký organismus schopný fungovat i ve vesmíru, na jiných planetách, v extrémních podmínkách? Podle toho, co vědci zjistili díky ďábelskému červovi, je to velmi pravděpodobné.

Součástí práce vědců je také hledání takzvaných biosignatur, tedy stop, které po sobě zanechali různí tvorové. Jelikož se celá řada živočichů dokázala adaptovat na život hluboko v podzemí a některá, jak je nyní vidět, přežila i opravdu extrémní podmínky, je dost možné, že takové stopy vědci brzy objeví i jinde.

„Díky tomuto objevu teď mají vědci tendenci pátrat po životě i tam, kde byla jeho existence dříve velmi podceňovaná. Možná se tak díky ďábelskému červovi opravdu jednou setkáme s mimozemšťany,“ píše s nadsázkou Bracht.

Ani po více než deseti letech zkoumání nemají vědci ve všem jasno a i nadále se věnují výzkumu organismu, který je pro mnohé jen neviditelnou zbytečností, ale mohl by se stát důkazem, že život existuje i mimo naši planetu.

Zdroj: mysteriesrunsolved.com, cosmosmagazine.com, nationalgeographic.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články