Mongolský červ smrti: Mýtus, nebo skutečná stvůra?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Mongolsky cerv smrti
Zdroj: Profimedia

Celá řada lidí má z červů hrůzu. Někteří nám nic nedělají, ale přesto se jich štítíme a máme z nich strach. Jiní, kteří se někdy usídlí v našem těle, kde dělají problémy, jsou považováni za nebezpečné právem. Existuje ale červ, při jehož jméně se nejeden statný chlap klepe strachy.

Říká se mu olgoj chorchoj nebo také mongolský červ smrti. Vyskytuje se údajně v jižní části asijské pouště Gobi. To se dá ale jen těžko potvrdit, protože ho nikdy žádný vědec neviděl.

I tak se ale výpovědi lidí shodují v tom, jak tento zabiják vypadá, jak působí jeho jed a že je lepší se mu vyhýbat, protože dokáže člověka zabít na vzdálenost šesti metrů. Málokterý vědec by po něm tedy pátral dobrovolně.

Obr mezi červy

Olgoj chorchoj není jen tak obyčejný červ, který by vaše tělo napadl zevnitř. Ačkoli si mnozí zoologové myslí, že jde o živočicha z čeledi scinkovitých, kam patří celá řada plazů.

Podle popisu jde o metr a půl až dva metry dlouhého červa, který svým vzhledem připomíná střevo naplněné krví. Někdy se mu přezdívá také šiška salámu.

Má údajně obrovskou tlamu s kusadly a celé tělo naplněné jedem, který může v případě potřeby vystřelovat až na vzdálenost šesti metrů. Pokud by se k němu někdo přiblížil a dotkl se ho, čeká ho smrt.

Podle všeho se objevuje nejčastěji v červnu a červenci. Mnohé vědce odrazuje od víry v jeho existenci popis toho, jak se červ pohybuje. Prý sebou smýká do stran a zanechává v písečné poušti široké stopy celého svého těla.

Existují i pověsti o tom, že má červ své tělo nabité statickou elektřinou, kterou se dokáže bránit. Mnohem častěji ale prý využívá jed, který po několika sekundách zabije i dospělého člověka.

Jeho existenci nelze popřít

Ačkoli je popis děsivý a připomíná spíše stvoření z filmu či nějaké staré báje, výpovědi svědků, kteří se s ním setkali, se příliš neliší. Vědci proto nemohou popřít, že by mohlo toto zvíře skutečně existovat.

Setkat se s ním měl i pastýř, kterému se červa podařilo chytit do železné pasti. Jenomže než přivedl pomoc, jed zvířete past roztavil a ono uteklo. Mnoho lidí si myslelo, že si to pastýř vymyslel, a považovali ho za podvodníka.

I další výpovědi ale hovoří o tom, že silný jed olgoje chorchoje dokáže roztavit prakticky jakýkoli materiál, a nemá proto cenu se ho snažit polapit. Jediný způsob, jak ho zabít, je prý elektrickým proudem.

To tvrdí ve svém článku Ivan Mackerle z české expedice, která se před lety vydala červa hledat. Jenomže s ním zase nesouhlasí ti, podle kterých je samotné tělo červa nabité elektřinou.

Nadšenci po červovi pátrají, přestože vědí, jak může být nebezpečný. Každý rok se objevují nové a nové informace, které vědcům připadají více či méně šílené. Jaká je ale pravda? Existuje skutečně mongolský červ smrti, nebo jde pouze o mýtus?

Zdroj: wikipedia.org, mysteriesrunsolved.com, allthatsinteresting.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články