Umělkyně Anna Chojnická: Místo na plátno maluje na banány. V jejích rukou tak vznikají mistrovská díla

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Banany
Zdroj: Shutterstock

Anna Chojnická je umělecky nadaná žena, která kreslí na potravinu, která je běžně k dostání v obchodech. Jedná se o obyčejný banán. Nyní její umění sleduje přes 15 tisíc lidí.

Většina malířů kreslí na papír či plátno. Anna Chojnická se rozhodla jít trochu jinou cestou. Místo malířského plátna si zvolila běžnou potravinu.

Zvládne namalovat vše

Na banán zvládne namalovat Monu Lisu, Adele, Davida Bowieho či Johna Travoltu. Další z jejich děl zobrazují nejrůznější druhy květin a zvířat. Kreslí také krajiny, portréty, filmy, situace z běžného života a další.

Amatérská umělkyně objevila svou uměleckou formu v březnu minulého roku, když byla v izolaci v době pandemie. Když s podezřením na koronavirus trávila všechen čas v londýnském domě v Anglii, uvažovala, jak jej smysluplně vyplnit.

Techniku pojmenovala ,,banana bruiser“, volně přeloženo jako otlačený banán.
Své umělecké výtvory prezentuje ve své instagramové galerii. Tu sleduje již více než 15 000 sledujících.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Anna Chojnicka (@anna_choj)

Technika malování

Pro svou práci používá jen banány. Ty totiž oxidují a hnědnou, protože se v nich uvolňují enzymy, které reagují se vzduchem. Pomocí tohoto principu pak vytváří své kresby.

Důležité při její tvorbě je načasování. Zatlačí silněji, aby vytvořila tmavší čáru,přičemž začíná s částmi, které chce, aby byly nejtmavší. Počká, až ztmavnou a pokračuje částmi světlejšími.

Nepoužívá pero ani barvu. Ke kresbám používá nástroj, který se uplatňuje hlavně při šití oděvů. Jedná se o páradlo na švy. Tím pak protlačuje banány. Postačí však jakýkoli špičatý nástroj.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Anna Chojnicka (@anna_choj)

Stovky banánů

Své banánové umění už předvedla na téměř 400 banánech. V průměru namaluje jeden banán denně nebo dokonce jeden za dva dny, jelikož namaluje dva obrázky, na každou stranu banánu jeden.

Každý výtvor jí zabere přibližně 90 minut. Proces protlačování vyvolává světlo a stín. A co se stane s hotovým výtvorem? Anna každý banán vyfotí, a pak jej sní.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Anna Chojnicka (@anna_choj)

Pomoc lidem v nouzi

Vedla také kurzy banánového umění pro seniory, kteří byli během pandemie v izolaci. Tím získala peníze pro britskou charitativní organizaci FareShare, která distribuuje jídlo lidem v nouzi.

Projekt jí pomohl spojit se s lidmi po celém světě. Kdysi žila v Ontariu v King City. Jelikož má pro ni Kanada zvláštní význam, bylo pro ni skutečnou radostí spojit se i s Kanadskými obyvateli.

Návrat do dětství

Jako dítě hodně kreslila a při škole se věnovala umění. Milovala to. Jako dospělá to zanedbávala a nyní má pocit, že znovu našla část sebe sama, o které si myslela, že ztratila. Konstatuje, že to je bohužel něco, co dělá mnoho z nás. Zbavujeme se věcí, které nám v dětství přinášejí radost.

Zdroj: dailymail.co.uk, cbc.ca, novinky.cz, frekvence1.cz
Autor: Silvie Grulichová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články