Sestra Evy Braunové: Odmítla velkorysou nabídku od samotného Hitlera, kterému se nepodařilo zbavit její neřesti

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Braunova Gretl
Zdroj: Profimedia

Eva Braunová, manželka Adolfa Hitlera, měla dvě sestry. Do běhu nacistických dějin zasáhla jedna z nich — Margarete Berta „Gretl“ Braun. Sestra ji vtáhla do společnosti nejvlivnějších mužů nacistického Německa, jednoho si dokonce vzala a měla s ním dítě. Na svatbě jim byl sám Vůdce. Asi nikoho nepřekvapí, že vztah ale neskončil happy endem.

Gretl se narodila v roce 1915, její otec se aktivně účastnil první světové války, takže většinu času trávila s matkou Fanny a se sestrami Ilse a Evou.

Ve třicátých letech se již Eva Braunová znala s Hitlerem a dalšími pohlaváry třetí říše. A do této společnosti se chystala přivést i mladší sestru. Nejprve jí dohodila práci ve fotografickém ateliéru. Obě sestry totiž rády fotografovaly, Gretl navíc opustila školu, takže stálou práci potřebovala.

K vysokému postavení přes fotografování

V ateliéru pracoval Heinrich Hoffman, oficiální fotograf nacistické strany, čímž se dostala do styku s mnoha důležitými lidmi.

Navíc často doprovázela svou sestru Evu, a dokonce spolu jeden čas i bydlely. Sestry spolu také sdílely jednu neřest — kouření.

Hitler to však nesnášel a všemožně se snažil všechny okolo od tohoto zlozvyku odradit. Dokonce je uplácel, nabízel jim šperky a hodinky, jen aby toho nechali.

Gretl jednou dokonce nabídl vilu, pokud s kouřením přestane. Ona však odpověděla, že vila by byla velká radost, ale ona si raději nechá desítky malých radostí denně.

Hledá se vhodný ženich

Führer se ale o mladší sestru své přítelkyně staral i jinak. Neustále se snažil dohodit jí nějakého vysoce postaveného ženicha. Jedním z nich byl i jeho osobní pobočník Fritz Darges.

Ten byl ale nakonec za nejasných okolností odvelen na východní frontu. Šuškalo se, že mladší Braunová s ním byla těhotná a on si ji odmítl vzít.

Nakonec si ale Gretl vysoce postaveného nacistu přece jen vzala, byl jím Hermann Fegelein, velitel brigády Waffen-SS a zástupce Heinricha Himmlera v Hitlerově štábu.

Jednalo se o prospěcháře, který se dokázal vetřít do té správné přízně. Jeho schopnosti ale byly spíše tristní, což dokazuje několik porážek a velká nehodovost mezi jeho jednotkami.

Gretl Braun

Zdroj: Profimedia

Svatba, těhotenství a dezerce

Postavení ale u Hitlera měl silné a díky svatbě se ještě zlepšilo. Svatbu zařizovala sama Eva Braunová. Ačkoliv už situace v Německu nebyla dobrá a lidé trpěli nedostatkem potravin, na svatbě to nesmělo být znát. Gretl zanedlouho po svatbě otěhotněla.

Jak se válečná situace v Německu přiostřovala, Fegelein postupoval v nacistické hierarchii stále výš. Když si ale uvědomil, že už je konec, pokusil se dezertovat. Hitler to však zjistil a Fegeleina poslal zatknout.

SS ho našla v jeho berlínském apartmánu, byl v civilním oblečení a měl u sebe zahraniční peníze a šperky. Nakonec byl odsouzen za dezerci a zastřelen.

Konec války

Gretl byla v té době v pokročilém stádiu těhotenství. Když se dcera narodila, její otec byl již mrtvý stejně jako její teta Eva, která spáchala sebevraždu. Gretl ji na její počest pojmenovala Eva.

Po válce se Gretl vrátila do Bavorska a s nikým ze svých předešlých známých už nikdy nemluvila. Její dcera Eva nakonec spáchala sebevraždu, když se v autě zabil její přítel. Sama Gretl zemřela ve dvaasedmdesáti letech postižena Alzheimerovou chorobou.

Zdroj: allthatsinteresting.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články