„Princezna Alice“ Rooseveltová: Nejstarší prezidentova dcera byla nezkrotná. Stala se nejen miláčkem davů

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Alice Roosevelt
Zdroj: Frances Benjamin Johnston, Public domain, via Wikimedia Commons

Alice Rooseveltová Longworthová byla stejně odhodlaná a otevřená jako její otec Theodore Roosevelt. Byla silná a nezávislá a nenechala se nikým ovládat. Ani svým otcem. Washingtonské společenské scéně dominovala několik desetiletí.

Nejstarší dítě prezidenta Roosevelta, Alice, byla asi nejvýstřednější „první dcerou“, která kdy vstoupila do Bílého domu. Rozmazlená „Princezna Alice“ tančila na střechách milionářů, plnila titulky novin, pohoršovala okolí kouřením a v kabelce schovávala živého hada.

Díky své nezávislé a svobodomyslné povaze se stala tváří hnutí New Woman (Nová žena) v Americe na počátku 20. století – myšlence moderní americké svobodné a nezávislé ženy toužící po změně. Sama se zapojila jak do boje za volební právo pro ženy v USA, tak i do tzv. sexuální revoluce.

Přežila všechny Rooseveltovy děti. Po většinu ze svých téměř sta let života byla Alice Rooseveltová Longworthová jednou z klíčových tváří moderního a oslavovaného amerického ženství. Otec o ní prohlásil: „Mohu být prezidentem Spojených států, nebo se mohu věnovat Alici. Ale nemůžu dělat obojí.“

Nejstarší a nejosamělejší Rooseveltův potomek

Alice Rooseveltová se narodila v roce 1884 jako jediná dcera Theodora Roosevelta a jeho první manželky Alice Hathaway Lee, kterou Roosevelt zoufale miloval. Alice Hathaway bohužel zemřela pouhé dva dny po porodu dcery na selhání ledvin.

Ačkoli Roosevelt dceru pojmenoval po své manželce – Alice Lee – přemožen zármutkem ji nikdy neoslovoval jménem své zesnulé ženy. Místo toho pro něj byla jen „Baby Lee“.

První Aliciny roky byly plné osamělosti. Zkroušený otec odjel truchlit na svůj ranč v Severní Dakotě a dceru nechal žít v New Yorku u své sestry Anny. Ta na Alici měla obrovský vliv díky své silné a nezávislé povaze.

Když se Theodor Roosevelt po dvou letech vrátil ze Severní Dakoty, oženil se se svou bývalou láskou ze střední školy Edith Carow. Spolu s Alicí se přestěhovali do Oyster Bay na Long Islandu. S novou ženou měl Roosevelt ještě dalších pět dětí.

S otcem se odcizili, s nevlastní matkou bojovala

Mezi Alicí a otcovou novou ženou ale brzy vznikly spory. Nevlastní matka nikdy nepřenesla přes srdce lásku Roosevelta ke své první ženě a své frustrace si vybíjela na nevlastní dceři. Když z „Baby Lee“ vyrostla atraktivní mladá žena, spory mezi nimi se ještě prohloubily.

Alice se hněvala i na svého otce, že ji nebyl schopný oslovovat pravým jménem, a vyčítala mu, že upřednostňuje svou „novou rodinu“ před ní. Díky tomu všemu se Alice Rooseveltová stala silnou a až zuřivě nezávislou.

Vzpurná Alice vyhrožovala otci

Když ji nevlastní matka přestala zvládat, přemlouvala manžela, aby dceru poslal na internátní školu. Alice však otci pohrozila, že pokud ji tam pošle, udělá ostudu celé rodině. Roosevelt dceru proto raději poslal zpět ke své sestře Anně.

Alice Rooseveltová nevěřila na manželství. Mužům nedůvěřovala, byla svéhlavá a považovala se za samotářku. Ale její šokující životní styl a silná osobnost se staly skvělým zdrojem drbů pro tehdejší noviny.

„Princezna Alice“ byla pro média číslem jedna

Theodor Roosevelt, který převzal v roce 1901 prezidentský úřad a jeho soukromý život se stal „veřejným“, se za chování své dcery poněkud styděl. Ti dva proto byli v neustálém sporu, protože Alice ukazovala přesný opak toho, jak by se měla mladá žena v té době chovat. „První dcera“ z Bílého domu se okamžitě stala jednou z prvních a největších celebrit rodícího se 20. století.

Alice Roosevelt

Zdroj: See page for author, Public domain, via Wikimedia Commons

Noviny jí daly přezdívku „Princezna Alice“ a nebyl výtisk, který by o ní nepsal. Média horlivě dokumentovala všechny Aliciny nebojácné a odvážné činy, vždy když byla spatřena s nějakým mužem, spekulovalo se, zda se chystá svatba.

Novináři byli u toho, když jako první žena řídila auto z Newportu do Bostonu, projížděla se ulicemi Washingtonu, kouřila na střeše Bílého domu, hrála poker, nosila kalhoty nebo se na večírcích bavila celou noc. Její chladný přístup k médiím způsoboval, že ji veřejnost zbožňovala ještě víc.

V kabelce nosila hada

V kabelce nosila svého mazlíčka, hada jménem Špenátová Emily – špenátová kvůli barvě a Emily po neprovdané tetě, ze které si Alice ráda dělala legraci. Theodor Roosevelt lomil rukama nad tím, jak se dceřiny eskapády objevují v novinách nad skutečně důležitými zprávami.

Spousta mladých žen Alici Rooseveltové fandila a viděla v ní budoucnost moderní americké ženy. Stala se tváří hnutí New Woman.

Poté, co Theodoru Rooseveltovi v roce 1909 skončil úřad, měla Alice dokonce dvakrát zakázán vstup do Bílého domu. Jednou za to, že tam na zahradě zakopala voodoo panenku manželky nastupujícího prezidenta, a podruhé za neustálé osočování dalšího prezidenta Woodrowa Wilsona.

Když v roce 1919 zemřel její otec, sama se ujala jeho politických záležitostí a zapojovala se do politického dění, aby ho uctila. Její pozici ve Washingtonu upevnilo její politické smýšlení. Alicina znalost senátních machinací, politických intrik a povědomí o problémech okouzlily a fascinovaly prezidenty a politické vůdce od jejího debutu v Bílém domě až k Nixonově administrativě.

Svatební dort rozkrojila mečem

Nakonec i nezávislá Alice Rooseveltová vstoupila do manželství. S kongresmanem Nicholasem Longworthem se seznámila v roce 1905 během turné po Asii. Longworth byl bohatý sukničkář a stálice společenské scény ve Washingtonu a ti dva spolu prožili raná léta plná veselí, které neutichlo ani po svatbě. Vzali se v Bílém domě v roce 1906 a zůstali spolu až do Longworthovy smrti v roce 1931.

Smrt nemanželské dcery

Alice však ve dvacátých letech navázala vztah se senátorem Williamem Borahem a tvrdila, že dcera, kterou porodila v roce 1925, byla jeho. Její jediná dcera Paulina zemřela na předávkování v roce 1957 – celý život bojovala s depresemi a závislostí. Po její smrti Alice Roosevelt Longworthová vychovávala svou osiřelou vnučku.

Ve svých pozdějších letech proslula Alice svými rychlými a trefnými odpověďmi. Zůstala aktivní v politice i v hnutích za ženská práva a své názory ráda hlasitě vyjadřovala osobně i v tisku.

Přátelila se s Kennedyovými, Nixonovými i Johnsonovými. Bývalý americký prezident Carter o ní napsal, že „její smysl pro humor nutil generace politických nováčků ve Washingtonu přemýšlet, zda je horší být Alicí Rooseveltovou ignorován, či se stát terčem jejích vtipů“.

Alice Rooseveltová prodělala dvojnásobnou mastektomii a ke konci života bojovala s mnoha zdravotními problémy. Nakonec zemřela v úctyhodném věku 96 let 20. února 1980.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, washingtonpost.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články