Todd Beamer: Hrdina z osudného letu číslo 93. Pomohl vést vzpouru cestujících proti teroristům

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Todd Beamer
Zdroj: Profimedia

Dne 11. září 2001 zahynulo na palubě uneseného letadla United Airlines 93 poblíž Shanksville v Pensylvánii 40 nevinných lidí. Let číslo 93 byl čtvrtým uneseným letadlem onoho tragického dne, další tři letadla narazila do Světového obchodního centra a Pentagonu. Během teroristických útoků tehdy vyhaslo téměř 3000 životů. Letadlo United Airlines 93 bylo jediné, které nedosáhlo zamýšleného cíle únosců.

Todd Beamer, jeden z pasažérů letu 93, pomohl vést povstání proti teroristům, kteří letadlo unesli. Cestující se pokoušeli únosce zneškodnit a znovu získat kontrolu nad letadlem. Přestože při pokusu všichni tragicky zemřeli, pravděpodobně zachránili nespočet dalších životů.

Beamer po většinu svého života snil o tom, že se stane profesionálním hráčem baseballu. Jeho naděje však zhatila autonehoda. I přesto se nakonec díky svému činu zapsal do historie.

Toho rána měl Beamer odletět do Kalifornie na obchodní schůzku. Později téhož dne se měl vrátit zpět do New Jersey za svou těhotnou ženou a dvěma malými syny.

Vše se však změnilo, když do jeho letadla nastoupili i teroristé z Al-Káidy. Přestože si Beamer brzy uvědomil, že útok nepřežije, za záchranu bojoval až do posledního okamžiku. Jeho poslední slova „Let’s roll“ (Pojďme na to) se stala legendární.

Baseballový sen

Todd Morgan Beamer se narodil 24. listopadu 1968 ve Flintu v Michiganu do silně křesťansky založené rodiny. Rodina se často stěhovala, střední školu Todd navštěvoval nejprve v Chicagu, dokončil ji v Los Gatos v Kalifornii. V Kalifornii též nastoupil na vysokou školu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Legend (@lgnds.nvr.die)

Již od střední školy se věnoval mnoha sportům, zejména pak baseballu, který chtěl hrát na profesionální úrovni. Jeho plán skončil jedné noci, kdy měl s přáteli autonehodu. Ačkoli všichni přežili, Beamerova zranění byla tak vážná, že bylo jasné, že baseball na profesionální úrovni již moct hrát nebude.

Rozhodl se proto vrátit zpět domů do Illinois, kde dokončil vysokou školu a krátce před promocemi potkal svoji budoucí manželku Lisu. Vzali se o tři roky později, v roce 1994. Dvojice se poté přestěhovala do New Jersey, kde Beamer získal práci u společnosti Oracle.

Třetí potomek na cestě

Todd a Lisa měli dva syny. Když v roce 2001 Oracle odměnil Todda za jeho práci pětidenním výletem do Itálie pro něj a manželku, Lisa byla znovu těhotná. Třetí dítě, vytoužená dcera Morgan, svého tatínka již nespatřila.

Z dovolené v Itálii se dvojice vrátila 10. září 2001. Příští ráno měl Todd Beamer opět odletět – do San Francisca na obyčejnou obchodní schůzku. Dvaatřicetiletý muž se měl k rodině vrátit zpět ještě téhož večera. Bohužel se stalo, co nikdo nečekal.

Tragédie letu 93

Let United Airlines 93 odstartoval z letiště Newark v New Jersey v 8:42. Na palubě bylo 7 členů posádky a 37 cestujících, mezi kterými byli i čtyři únosci. Jen pouhé čtyři minuty po vzletu letadla narazil let 11 společnosti American Airlines do severní věže Světového obchodního centra.

O sedmnáct minut později zasáhlo jiné letadlo i jižní věž. V tomto okamžiku ještě cestující letu 93 netušili, co se v New Yorku děje, a nevěděli, že jejich letadlo se má také stát součástí sérií koordinovaných teroristických útoků militantní islamistické organizace Al-Káida.

V 9:28 převzali ozbrojení únosci kontrolu nad letadlem. Vtrhli do kokpitu a po krátkém boji s piloty převzali řízení letu. Oznámili cestujícím a posádce, že mají bombu a rozkázali všem sedět a o nic se nepokoušet. Letadlo změnilo kurz, už nemířilo do San Francisca.

Cílem byl zřejmě Kapitol

V 9:37 narazilo třetí unesené letadlo do Pentagonu ve Washingtonu a let 93 měl brzy směřovat ke stejnému městu. Pravděpodobně mířil na budovu amerického Kapitolu. Mezitím se panikařící letušky a cestující pokoušeli z palubních Airfonů dovolat svým blízkým. Během několika uskutečněných hovorů se dozvěděli o haváriích unesených letadel a pochopili, že únos jejich letadla zřejmě souvisí s dalším velkým plánovaným útokem.

Předával důležité informace

Todd Beamer zůstal na rozdíl od panikařících cestujících klidný i pod extrémním tlakem. Pokusil se zavolat své rodině, hovor však nebyl spojen. Podařilo se mu dovolat operátorům GTE Airfone a hovor přijala operátorka Lisa Jeffersonová. Mluvil s ní asi třináct minut, během kterých vysvětlil situaci na palubě, popsal časovou osu událostí, směr, kterým míří letadlo, i únosce a zbraně, které u nich viděl.

Operátorce řekl, že on a několik dalších cestujících a letušek má plán vtrhnout do kokpitu a proti únoscům bojovat. Společně se také pomodlili a Beamer Jeffersonovou poprosil, aby dala jeho rodině vědět, že je miluje, pokud to již on nestihne. Poslední, co operátorka slyšela Beamera říct, byla otázka, kterou položil svým kolegům, než zamířili do kokpitu: „Jste připraveni? Dobře, pojďme na to“ – „Are you ready? Ok, let’s roll.“

Vzpoura cestujících vypukla krátce před desátou hodinou. Únosci poté začali s letadlem násilně manévrovat, aby protiútok zastavili. Cestující a členové posádky však bojovali do poslední chvíle, jak zachytil hlasový záznamník v kokpitu. V 10:02 nařídil jeden z únosců letadlo okamžitě sklonit dolů.

O minutu později se letadlo zřítilo do pole poblíž Shanksville v Pensylvánii. Všichni na palubě – včetně členů posádky, cestujících a teroristů – byli zabiti. Podle zprávy Komise z 11. září chybělo cestujícím jen pár sekund, aby únosce překonali. Celkem 19 únosců toho dne zabilo 2 977 lidí.

Akt hrdinství

Let United Airlines 93 byl v okamžiku havárie asi dvacet minut od Washingtonu DC. Podle pozdějšího vyšetřování letadlo s největší pravděpodobností mířilo k budově Kapitolu, možným cílem útoku mohl být ještě Bílý dům. Později se ukázalo, že v reakci na předchozí útoky viceprezident Dick Cheney nařídil letadlo sestřelit, pokud by se přiblížilo do vzdušného prostoru Washingtonu.

Hrdinství pasažérů a členů posádky letu 93 toho dne zabránilo možná ještě vyššímu počtu obětí útoků 11. září. Todd Beamer se stal jedním z nejznámějších národních hrdinů tohoto letu a jeho výkřik „Let’s roll“ se stal heslem po celé Americe.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, the-sun.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články