Nikola Tesla: Génius s podivnými obsesemi. Jeho podivná „úchylka“ vás naprosto vykolejí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
nikola tesla
Zdroj: Napoleon Sarony, Public domain, via Wikimedia Commons

Jméno Nikola Tesla není zřejmě třeba představovat. Srbsko-americký vědec se proslavil jako průkopník v oblasti elektrické energie, mezi jeho vynálezy patří například Teslův ventil nebo Teslova turbína.

Jak už to tak u vědců bývá, i tento muž měl své podivínské stránky. A některé z nich jsou opravdu k nepochopení. I jeho příbuzní a blízcí přátelé o Teslovi tvrdili, že v některých ohledech mu vůbec nerozumí.

Byl Tesla génius, který světu předal spoustu patentů, bez kterých si dnes nedokážeme představit život, nebo blázen, který trpěl psychickými chorobami? Obě možnosti jsou pravdivé.

Ženy by prý narušovaly jeho pracovní morálku

Tesla se nikdy neoženil. I když během života nejspíš nějakou partnerku měl, nikdy ne tak dlouho, aby se o ní začalo mluvit. Byl až do konce svého života spíše samotář.

Podle jeho vlastních slov by jakýkoli vztah se ženou narušil jeho pracovní morálku. Nebyl by pak schopen přemýšlet a světu předat to, co se mu nakonec předat podařilo.

„Už jste někdy viděli nějakého slavného vědce po boku ženy, či dokonce manželky?“ prohlásil jednou údajně ve společnosti. I když jeho myšlenka někoho možná pobouřila, na druhou stranu spousta lidí uznala, že má pravdu.

Holuby krmil pravidelně, dokonce jim nechával v hotelu připravit speciální pochoutky

O co méně Tesla myslel na ženy, o to více miloval holuby. Pravidelně je chodil krmit do parku, odkud dokonce ty zraněné nosil na svůj hotelový pokoj a ošetřoval je.

Nechával také otevřená okna, aby mohli holubi kdykoli ven a dovnitř hotelu. To se nelíbilo místním uklízečkám, protože to mělo za následek neskutečný nepořádek. Tesla si ale rád připlatil, aby mohl ve své obsesi pokračovat.

Jednou dokonce nechal od hotelového kuchaře připravit pro holuby speciální směs zrn a semen, aby se měla zvířata dobře a aby za ním do hotelu létala sama.

Bílá holubice, která zemřela přímo před ním

Do hotelu za Teslou údajně létala bílá holubice, do které se vědec zamiloval. Tvrdil, že by pro ni byl schopný obětovat vše, stejně jako ona pro něho.

Jenomže jednoho dne v roce 1922 holubice přiletěla do hotelu naposledy. Vědec tvrdil, že ihned poznal, že jde o její poslední vyjádření lásky. Pak zemřela v jeho blízkosti v hotelovém pokoji.

Tesla dokonce v několika spisech napsal, že od té doby pro něho už nic nebylo jako dřív, že se smrtí jeho milované ztratil smysl i jeho život.

Holubi byli ale ve výsledku jenom jednou z podivných Teslových vášní. Byl posedlý vším, co se týkalo čísla tři, což se projevovalo například tím, že si po příchodu z venku třikrát umyl ruce nebo před vstupem do budovy třikrát obešel vchod.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články