Evelyn Einstein: Měla být Einsteinovou vnučkou, její skutečný příběh vás však překvapí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Evelyn Einstein
Zdroj: Nobel foundation / A.B. Lagrelius & Westphal, Public domain, via Wikimedia Commons

Hans Albert Einstein a Frieda Knecht adoptovali Evelyn, když jí bylo teprve osm dní. Tedy alespoň podle oficiální verze. Pár měl ještě jedno dítě, zatímco další dvě zemřely.

Svého slavného dědečka Evelyn viděla jen málokdy. Její rodina žila v Kalifornii a vědec v New Jersey, dohromady se s ním tedy potkala sotva několikrát za život.

Přesto jí on i její rodiče ovlivnili život neskutečným způsobem. Bohužel však ne k dobrému, jak by si sama přála. Když totiž přišla na to, kým skutečně je, zemřela, než stihla prokázat pravdu.

V mládí jí mnoho lidí řeklo, že je vlastně dcerou svého dědečka

Evelyn sice nestudovala vědu, tak jako Albert Einstein, ale měla velmi dobré předpokladu k tomuto oboru. Sama byla zmatená, že zdědila více vlastností po dědovi než po svém otci.

Mnoho lidí ji přesvědčovalo, že se v některých rodinách dědí vlastnosti i ob generaci, jiní jí ale naopak potvrdili, že je ve skutečnosti dcerou Alberta a že ji jeho syn s manželkou adoptovali právě proto.

Když chodila Evelyn do internátní školy, zaslechla její přítelkyně rozhovor, ve kterém rodiče řekli řediteli školy, že adopcí Evelyn vlastně Albertovi prokázali velkou laskavost.

Když se to Evelyn dozvěděla, její myšlenky na to, že by skutečně mohla být dcerou svého dědečka, ještě zesílily. Později se snažila dostat k možnosti přezkoumat část Einsteinova mozku, aby dokázala pomocí DNA, kým skutečně je. Bohužel se jí nikdy nepodařilo ostatky získat.

V roce 1986 našla Evelyn rukopis své matky, který ji zavedl k několika dalším dopisům. Z nich se dozvěděla například o sourozencích, kteří zemřeli ještě předtím, než ona sama přišla do rodiny.

O deset let později měla Evelyn tolik důkazů, že se začala s rodinou soudit o dědictví. Sama na tom totiž nebyla příliš dobře, ale z Einsteinových peněz jí podle všeho nenáleželo nic.

Žila v popelnicích, ale dokázala se postavit na vlastní nohy

Ve svém životě si Evelyn prošla i obdobím, kdy žila jako bezdomovec u popelnic. Sama později k tomuto řekla, že „zná každou popelnici v okolí, ale to jí nepomůže dostat se k penězům, které jí patří“.

Nakonec se dokázala postavit na vlastní nohy a začít žít ve spolubydlení se třemi dalšími ženami. V roce 2011 zahájila další spor, konkrétně s univerzitou vlastnící část pozůstalosti Alberta Einsteina.

Než však stihl spor nabrat spád, Evelyn se své pravdy nedočkala. Zemřela ve svých sedmdesáti letech, kdy trpěla mnoha nemocemi a chudobou. Nikdy neprokázala, kým ve skutečnosti byla, a nelze s jistotou říci, jaká je pravda.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články