Edgar Allan Poe: Smrt legendárního spisovatele byla stejně tajemná jako jeho povídky

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Poe Allan
Zdroj: Shutterstock

Edgar Allan Poe byl americký spisovatel, básník i literární teoretik. Jeho soukromý život byl skoro stejně tajemný a záhadný jako jeho povídky. Poe měl během svého života problémy s financemi i s alkoholem. Jeho neobvyklá smrt budí otázky i po více jak sto padesáti letech.

Edgar Poe neměl zrovna nejideálnější start do života. Narodil se 19. ledna 1809 v americkém Bostonu. Jeho rodiče byli kočovní herci, kteří měli celkem tři děti.

Jeho otec byl alkoholik a rodinu opustil, když mu byl necelý rok. Zanedlouho poté zemřela jeho matka na tuberkulózu, bylo jí pouhých 24 let.

Mládí v Anglii

Všichni tři sourozenci tak skončili v sirotčinci v Richmondu. Edgar měl ale štěstí, adoptovala ho zámožná rodina Allanů. S tou se přestěhoval do Anglie, kde navštěvoval školy ve Skotsku a v Londýně.

Anglie pro něj byla silnou inspirací a značně ovlivnila jeho budoucí literární díla.

Po několika letech se rodina vrátila do Richmondu, kde se Poe snažil vystudovat literaturu. Bohužel už v té době měl problémy s alkoholem a gamblerstvím, takže školu nedokončil. To vedlo k prvnímu rozkolu mezi ním a jeho otčímem, který se rozhodl svého nevlastního syna už více nedotovat.

Poe se snažil urovnat vztahy s otcem, a tak se na jeho přání zapsal na vojenskou akademii ve West Pointu. Ani zde se však svých neřestí nedokázal vzdát, a byl brzy propuštěn. Tentokrát nad ním jeho nevlastní otec zlomil hůl úplně a Poe se musel poprvé postavit na vlastní nohy.

Manželství a začátek kariéry

S tím mu měla pomoct i jeho nová manželka. V roce 1836 si totiž vzal svou třináctiletou sestřenici. Mladý spisovatel se průběžně věnoval literární tvorbě, ovšem bez větší odezvy.

To se změnilo v roce 1833, kdy vyhrál literární cenu baltimorského týdeníku. Tím se mu otevřely dveře do literárních časopisů.

Od té doby začalo získávat jeho jméno v literárních kruzích sále silnější zvuk. Tehdy vydal své nejznámější povídky Jáma a kyvadlo či Zlatý brouk.

Poté se s manželkou přestěhoval do New Yorku, kde pracoval v časopise Evening Mirror a napsal svou nejslavnější báseň Havran. Ale ani během této doby se nevzdal alkoholu a zřejmě ani drog. Jeho manželka navíc v roce 1847 umírá. Na stejnou nemoc i ve stejném věku jako jeho matka. Spisovateli v té době zbývaly pouhé dva roky života.

Záhadná smrt

27. září 1949 Poe cestuje z Richmondu do New Yorku. Téměř týden však po něm není ani stopy. Až 3. října se objeví před hospodou Ryan‘s Tavern v Baltimoru.

Ačkoliv si vždy zakládal na svém vzhledu, je nalezen ve špinavých nepadnoucích šatech, které pravděpodobně ani nejsou jeho, má špinavý obličej a rozcuchané vlasy. Je zmatený a zjevně něčím intoxikovaný.

Nedokáže říct, kde se tam vzal a kde vlastně celý týden byl. Jediné, co dokola opakuje, je jméno „Reynolds“. Nikdo ale neví, o koho se jedná. Poe je převezen do nemocnice, tam upadne do kómatu a po čtyřech dnech umírá. Přesná příčina smrti dnes není známá, neboť je jeho zdravotní dokumentace ztracena.

Po jeho smrti se často objevovala teorie, podle které mohl být spisovatel součástí určitého volebního podvodu. Některé strany měly údajně unášet pochybné postavy, nejčastěji bezdomovce, zdrogovat je a nutit je opakovaně volit v různých částech města. A pravdou je, že Poe byl opravdu nalezen v den voleb.

Zdroj: Awesomestories.com, v Wikipedie
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články