Ekologické varianty barev: Víme, jaké jsou nejlepší na zeď, dřevo či textil

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Ekologicke barvy
Ekologicke barvy

Rádi byste osvěžili zeď v dětském pokoji veselou barvou, zrenovovali starou komodu nebo namalovali originální tričko? Můžete se pustit do tvoření bez obav o zdraví své i přírody. Jde to. Stačí si vybrat ekologickou alternativu barev před tou chemickou. Mlékovky nebo jílovky jsou jasná volba.

Zdravé barvy z mléka alias mlékovky

Takzvané mlékovky jsou práškové barvy ředitelné vodou, které jsou vhodné na dřevo a všechny porézní povrchy. Jedná se o jedny z nejstarších barev, jež lidé v historii používali.

Ekologické jsou díky stoprocentně přírodnímu složení. To se většinou skládá z kaseinu, což je mléčná bílkovina, vápence, jílu, křídy a přírodních pigmentů.

Jedná se o ideální volbu pro nátěry, s nimiž přicházíme bezprostředně do styku. Nejsou totiž toxické, neobsahují těkavé látky a jsou bez zápachu. Zkrátka jsou bezpečné jak pro nás, tak pro přírodu.

Jejich použití je snadné. Díky práškové formě mají neomezenou životnost. Obsah vápna jim propůjčuje antibakteriální vlastnosti.

Můžete je použít jak uvnitř domu, tak venku. Stačí prášek smíchat s vodou. Jejich další výhodou je, že rychle schnou. Trvá jim to zhruba třicet minut.

Mlékovky poskytují velký prostor pro kreativitu. Snadno se míchají, mixují a přetírají. Můžete s nimi snadno patinovat nebo vytvářet vlastní odstíny. Zcela bez obav o své zdraví.

Na zeď už jen jílovky

Na trhu najdeme také speciální ekologické interiérové jílové barvy, jejichž hlavní složkou je právě jíl a přírodní pigmenty. Jsou vhodné na všechny druhy omítek, na dřevo, cihly, tapety, sádrokarton nebo k renovaci nábytku.

Prodávají se ve formě matné emulze. Jsou ředitelné vodou, omyvatelné, prodyšné a výborně kryjí. Jíl má vynikající schopnost absorbovat a propouštět vlhkost. Jsou tedy ideální i do prostor ohrožených vyšší vlhkostí. Antistatické vlastnosti, které brání přilnavosti prachu, ocení hlavně děti, alergici a astmatici.

Barvení textilu jde také bez chemie

Pokud rádi tvoříte barvami na textil, existuje i zde ekologická alternativa k tradičním chemickým barvám, na které je lépe používat rukavice.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články