Vdova po kokainovém králi Pablu Escobarovi: Znásilnění, nucený potrat a život ve zlaté kleci

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Pablo Escobar vdova
Zdroj: Profimedia

Maria Victoria Henao potkala svoji „životní lásku“, když jí bylo pouhých 12 let. O třiadvacetiletém muži hovořila jako o láskyplném, sladkém gentlemanovi. To nejsou zrovna slova, kterými by většina lidí popsala nechvalně proslulého kokainového krále Pabla Escobara. Když se do něj ve své téměř dětské naivitě zamilovala, ještě nemohla tušit, že bude žít s budoucím vládcem Medellínského kartelu.

Navzdory jejich šokujícímu věkovému rozdílu a nesouhlasu celé její rodiny byla Maria Victoria rozhodnuta být se svým „okouzlujícím princem“.

Jak popisuje ve své knize Mrs. Escobar: My Life with Pablo, zamilovala se do jeho touhy pomáhat lidem a jeho soucitu s jejich těžkostmi. Nakonec s ním zůstala až do jeho smrti.

Jejich společný život byl ale velmi komplikovaný. Už jen proto, že Maria Victoria neměla zájem být jeho „spolupachatelkou“. Stejně jak ho milovala, tak začala i nenávidět téměř vše okolo něj. Obchodování s drogami, násilí, vraždy a zejména mnohonásobné aféry s bezpočtem žen.

„Byl první a jedinou láskou mého života“

Maria Victoria Henao se narodila v kolumbijské Palmiře v roce 1961. Se svým budoucím manželem Pablem Escobarem, synem místního hlídače, se seznámila ve velmi mladém věku.

Potkala ho, když jí bylo pouhých dvanáct let, on byl o jedenáct let starší. Její rodiče mu nedůvěřovali a vztah od začátku neschvalovali. Escobar ji prý nejprve dlouze dobýval pomocí dárků a romantických gest. Ale vše nebylo zdaleka tak pohádkové.

Otěhotněla ve 14 letech

Když jí bylo čtrnáct, jednoho dne ji prý „objal“ a „políbil“ a zanechal ji paralyzovanou strachem. V takhle nízkém věku nechápala, co takový intimní a intenzivní kontakt znamená.

Když se po třech týdnech začala cítit divně, vůbec ji nenapadlo, že by mohla být těhotná. Escobarovi to však došlo ihned a donutil ji, aby s ním šla do „ženského domu“ v odlehlé části Medellínu.

Potrat musel být proveden tak, aby to nikdo nezjistil

„Téměř okamžitě mi postarší dáma řekla, abych si lehla na nosítka, do lůna mi vložila několik plastových trubiček a řekla mi, že budou sloužit jako prevence.

Když jsem se ptala prevence čeho, odpověděla mi, že můžu být těhotná. Hadičky jsem pak musela několik dní nosit, vyndat jsem je měla, jakmile začnu krvácet.“

„Takhle jsem musela vydržet několik dní, chodila jsem s nimi i do školy, aby matka nic nepoznala. Měla jsem silné bolesti a modlila se, aby to už skončilo,“ popisuje Maria Victoria přerušení těhotenství ve své knize. V 70. letech byl potrat v Kolumbii samozřejmě tabu a v očích církve šlo o neodpustitelný hřích.

Pablo Escobar ji znásilnil

Až po letech zjistila, že její zkušenost byla znásilnění. Maria Victoria vysvětluje, že v Kolumbii se pohlavní styk může označit za znásilnění ve chvíli, kdy je mezi útočníkem a obětí rozdíl pěti let. A Pablo Escobar byl starší o celých jedenáct.

Vzali se navzdory rodině

Navzdory traumatu z nuceného potratu Maria Henao souhlasila, že se o rok později, v roce 1976, za Pabla Escobara provdá. Svatba se konala v kostele v Palmiře a kvůli nesouhlasu nebyl přítomen nikdo z jejich rodiny. A tak začal Marii v jejích patnácti letech manželský život.

Udělat školní úlohy a vyprat manželovi

Ráno šla do školy, odpoledne dělala úkoly, vařila, uklízela a starala se o domácnost. Pablo Escobar vždy odcházel, údajně kvůli práci. Maria Victoria prý ještě neměla tušení, o jakou práci se jedná.

Tehdy byl Escobar v rané fázi budování své drogové říše. O deset let později už byl odpovědný za osmdesát procent veškerého kokainu odeslaného do USA, jako vůdce Medellínského kartelu.

Zformoval ji k obrazu svému

Maria Victoria mezitím mlčky stála po jeho boku. „Vyrostla jsem tak, že mě Pablo formoval jako manželku a matku svých dětí, zvykla jsem si neptat se a nezpochybňovat jeho rozhodnutí, dívat se jiným směrem,“ vysvětluje ve své knize.

V šestnácti letech mu porodila syna, o sedm let později dceru. Prvních pár let manželství prý skutečně netušila, v čem Escobar „podniká“, myslela si údajně, že jde o nemovitosti. Zpočátku se snažila moc nepátrat a užívat si luxusu, který jí byl dopřán.

Navenek si jako Escobarova žena užívala bohatství, luxusních nemovitostí, soukromých tryskáčů i módních přehlídek v Evropě. V soukromí ale musela zvládat jeho urážky, ponižování, lži a samotu.

Později také pokusy o únosy jejich dětí, skrývání a strach, že její rodinu někdo z Pablových nepřátel zabije. A jeho aféry a nevěry. Escobar vedl dvojí život, jeden s rodinou a druhý s přáteli a nesčetnými milenkami.

S milenkami se scházel své ženě před nosem

Když se přestěhovali do Haciendy Napoles, musela dokonce snášet to, že si Pablo zval své milenky až domů. Postavil si byt, skrytý za stájemi, aby si mohl své přítelkyně brát přímo tam, nedaleko domu, kde žil s rodinou. Pro tyto účely měl i několik chat ve vzdálenějších oblastech.

Šlo většinou o krátké románky

Vyjma jednoho vztahu, který trval dokonce několik let a skončil špatně. Poté, co svou milenku donutil Escobar k potratu, stala se policejní informátorkou a on ji nechal zabít.

Escobarovy zločiny byly samozřejmě vážnější než manželská nevěra. Jeho kartel v roce 1984 zavraždil ministra spravedlnosti Rodriga Laru Bonillu, zabil několik kandidátů na prezidenta a vyhodil do vzduchu komerční leteckou společnost.

Maria Victoria žila už jen ve strachu o manžela a o své děti. V roce 1993 bylo jasné, že jsou Escobarovy dny sečteny. Rozloučil se s ní a řekl jí, aby se s dětmi přestěhovala do domu pod vládní ochranou. V prosinci téhož roku byl zastřelen na střeše domu v Medellíně kolumbijskou policií.

Když kolumbijská policie vtrhla do Medellínu, Maria Victoria se s dětmi sbalila a utekla. Usadili se v Buenos Aires a změnili si jména. Maria Victoria Henao často vystupuje jako Maria Isabel Santos Caballero.

Život v Argentině pro vdovu drogového barona nebyl jednoduchý

V roce 1999 byla i se svým synem zatčena za podezření z praní špinavých peněz a na několik měsíců uvězněna. Po propuštění řekla, že byla zatčena kvůli tomu, kým je, ne kvůli tomu, že by něco udělala.

Její láska k Pablovi Escobarovi je prý stále obtížně smiřitelná se strašnými věcmi, které udělal. Cítí obrovský smutek a hanbu za velkou bolest, kterou její manžel způsobil – nejen jejich rodině, ale i celé Kolumbii. V rozhovoru pro kolumbijský rozhlas se v roce 2018 veřejně omluvila za jeho hrůzovládu.

Autor: Michaela Pauerová
Zdroj: dailymail.co.uk, allthatsinteresting, primer.com.au, history102.com, thetealmango.com


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články