Chorobný lhář, nebo nejhrozivější vrah Švédska: Po přečtení tohoto příběhu budete mít problém rozhodnout, kde je pravda

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
sture bergwall
Zdroj: Profimedia

Každý z nás nejspíš někdy alespoň trochu zalhal, aby vypadal dobře nebo důležitě. Jenže je otázkou, do jaké míry chceme být středem pozornosti. Sture Bergwall se na sebe snaží přitáhnout zraky lidí tvrzením, že je vrah.

Jeho rodné jméno je Thomas Quick, on sám si ale začal říkat Sture Bergwall a pod tímto pseudonymem se proslavil i v médiích. Tomuto Švédovi je dnes sedmdesát let a má za sebou desítky výslechů a soudních jednání.

Muž se totiž přiznal k několika vraždám, o kterých policie v mnohých případech dokonce ani nevěděla. Je otázkou, zda jsou vůbec skutečné.

Jeho jediným zločinem je pravděpodobně ozbrojené přepadení

Bergwall byl poprvé zatčen v roce 1991 za ozbrojené přepadení. V tomto případě proti němu důkazy hovořily jasně. Byl proto odsouzen a svěřen do péče psychiatrům.

Tady ale logika jeho případu končí. Bergwall se totiž během léčebného procesu začal přiznávat k vraždám, které se staly ve Švédsku v letech 1964 až 1990. První z nich se měl dopustit ve svých čtrnácti letech.

Tuto vraždu měl spáchat na stejně starém Thomasi Blomgrenovi, ale jeho výpověď se vůbec neshoduje s tím, co tvrdí jeho rodina o jeho alibi. Zatímco Bergwall tvrdil, že muže zabil, jeho sestra předala policii informaci o tom, že byl v čase vraždy úplně jinde.

I další vraždy, ke kterým se Bergwall přiznal, jsou podle policie jen jeho výmyslem. Muž je psychicky nemocný a chorobně touží po pozornosti. Většina soudních procesů proběhla jen na základě jeho slov, aniž by existovaly nějaké důkazy.

Podle všeho si Bergwall zjistil informace o vraždách a přidal i nějaké, které nikdy nebyly spáchány. Přesto byl nakonec za osm případů skutečně odsouzen.

Všechna svá doznání odvolal

Policie Bergwalla několikrát odsoudila k trestům vězení a pokut, i když vlastně nebylo za co ho soudit. Vždy šlo o jeho vlastní doznání. Seděl dokonce i za vraždu někoho, jehož tělo se nikdy nenašlo, a není tak jasné, zda je onen vůbec člověk mrtvý.

Od roku 1993 zpochybňují švédská média vše, co Bergwall kdy řekl. Podle všeho se snaží jen upoutat pozornost, což se mu daří.

Dokázal to i v roce 2008, kdy se o jeho případech přestalo mluvit. Aby obnovil slávu svého jména, oznámil, že všechna svá přiznání odvolává.

Bergwall byl dlouhodobě léčený psychiatry, na jeho problémy byly předepsány léky a pravidelné kontroly. Rozsudky byly postupně soudem zrušeny. Dnes je muž na svobodě.

Je mu sedmdesát let a podle doktorů je neškodný, jelikož ve skutečnosti nikdy nikomu neublížil. Přesto je ale pod kontrolou a také v podmínce.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články