Mrazivá historie heroinu: Jednu z nejtvrdších drog vám v minulosti předepsali i na úplné banality. Řekneme vám víc

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Heroin
Zdroj: Psychonaught, Public domain, via Wikimedia Commons ; Mpv_51, Public domain, via Wikimedia Commons

Dnes je najdeme na seznamu přísně zakázaných látek, jelikož jsou návykové a ničí lidské zdraví a životy. V časech svého objevení, byly však i nejtvrdší drogy běžně používány a předepisovány lékaři jako medicína.

Opium, první opiát, pochází z mízy nezralých makovic máku setého. Jeho původ můžeme vysledovat až v dobách starověké Mezopotámie, tedy kolem roku 3400 před naším letopočtem.

Původně bylo využíváno Egypťany a Peršany, později se rozšířilo až do Evropy a dále do Číny a Indie.

V 18. století jej využívali američtí lékaři jako širokospektré terapeutikum na zmírnění bolestí při rakovině, na křeče při tetanu, bolestivou menstruaci, dokonce i při porodu. Jeho návykovost začali rozpoznávat až ke konci 18. století.

V roce 1805 byl z opia syntetizován morfin a kodein. Morfin začal být využíván proti závislosti na opiu, jelikož nebyly známy jeho návykové vlastnosti. V průběhu let se jeho zneužívání začalo prudce zvyšovat.

Hrdina heroin do každé domácnosti

Když se zjistilo, že na morfinu si lidé vytváří závislost stejně jako na opiu, farmaceutické společnosti začaly hledat nové řešení. A našla ho v roce 1989 německá firma Bayer, vynálezce aspirinu.

Na trh uvedla „hrdinný preparát“ (v němčině heroisch) – heroin. Určen byl především pro děti jako lék proti bolesti a respiračním onemocněním. Tato náhražka morfinu se úspěšně začala prodávat po celém světě.

Vědci však brzy zjistili, že se heroin v játrech metabolizuje opět na morfin a tvrzení o nenávykovosti jsou mylná. Farmaceutická společnost Bayer lék okamžitě stáhla z evropského trhu.

V USA se však prodával ještě další čtyři roky, než se v roce 1917 dostal na seznam nelegálních látek. Na lékařský předpis však byl ještě několik let k dostání, než státy postupně podepsaly mezinárodní úmluvu o tom, že heroin škodí i z rukou lékaře.

Závislost už od kolébky

V 19. století jste také dětem mohli běžně koupit legendární „Konejšivý sirup paní Winslowové“ na bolest při prořezávání zoubků nebo na průjem. Zázračnou složkou sirupu byl opiát na bázi heroinu a alkohol.

Není překvapením, že léčení tímto sirupem končilo závislostí dětí a ve spoustě případů i předávkováním a následnou smrtí.

Stejně jako heroin se v medicíně dříve používaly i jiné drogy, například kokain či LSD.

Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články