Dvojitý agent Juan Pujol García: Uspřádal si klubko lží. Svou falešnou identitou lidem pořádně zamotal hlavu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Joan pujol garcia
Zdroj: Theo's Little Bot ; Amadalvarez, Public domain, via Wikimedia Commons

Juan Pujol García se narodil v roce 1912 ve Španělsku. V sedmi letech byl poslán na internátní školu, ale po čtyřech letech se rozhodl, že už se studiím dál věnovat nechce, a začal pracovat jako učeň v železářství. Tehdy nikdo netušil, že se jednou stane dvojitým agentem ve válce.

V roce 1931 zemřel Pujolův otec. Zpráva ho sice zasáhla, ale i tak se snažil dále věnovat tomu, co právě dělal, a tím bylo studium chovatelství drůbeže. Ten samý rok začal vykonávat vojenskou službu u jezdecké jednotky.

Jenomže jízda na koni mu nešla a nebavila ho a podle nadřízených trpěl nedostatkem loajality. Neměl vlastnosti pro to, aby se stal dobrým vojákem.

Když byl povolán do služby republikánské strany, postavil se na odpor kvůli tomu, jak tato strana zacházela s jeho rodinou. Dlouho se schovával, ale nakonec byl zajat. Podařilo se mu však uniknout s falešnými doklady.

Ani Německo se k němu nepostavilo kladně

Pod falešným jménem se Pujol připojil k republikánské armádě, měl ale v plánu dezertovat a zradit ji. To se mu i podařilo a stal se na čas členem nacionalistické strany.

Jenže ta s ním zacházela úplně stejně jako strana republikánská. Pujol si tak vytvořil hlubokou nenávist jak k fašismu, tak i ke komunismu. Po propuštění z armády se setkal se ženou, se kterou se v Madridu brzy oženil.

V té době přemýšlel o tom, jak by mohl svou existencí přispět světu, nakonec se rozhodl, že se musí postavit proti své zemi. Nejlepší možnost, jak to mohl udělat, bylo spojit se s Británií.

Držitel Železného kříže, který se stal členem Řádu britského impéria

Pujol se v Anglii snažil přesvědčit úředníky o svých plánech, ale nikdo mu nevěřil. Kontaktoval mnoho agentur, ale každá jeho žádost odmítla.

To ho neodradilo. Vytvořil si falešnou identitu fanaticky pronacistického úředníka a podařilo se mu úspěšně infiltrovat do Německa. Poté začal podávat Anglii zprávy o tom, co nepřítel podniká.

Aby mu nepřítel věřil, tvrdil, že je ve skutečnosti agentem na jejich straně. Dokázal to tím, že vytvořil síť fiktivních agentů, a Němci mu brzy začali věřit, že ve skutečnosti komunikují s mnoha a mnoha dalšími lidmi.

Němci nakonec financovali celkem dvacet sedm agentů, jejichž služby považovali za nevyčíslitelné. Všichni agenti však byli falešní.

Pujol se stal mužem, kterého vyznamenali vojenskými řády obě strany, Němci svým Železným křížem, v Anglii se zase stal čestným členem Řádu britského impéria.

Válečný hrdina, který udělal pro Anglii více než mnozí vlastenci, nakonec zemřel roku 1988. Se všemi vojenskými poctami byl pohřben v Choroni u Karibského moře.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články