Antonio Lopez de Santa Anna: Jeho samolibost překročila všechny meze. Se svou amputovanou nohou provedl něco zvráceného

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
santa ana
Zdroj: Unknown source, Public domain, via Wikimedia Commons

Antonio Lopez de Santa Anna byl mexický vojevůdce, politik, nějakou dobu dokonce prezident země. Jeho vliv na Mexiko byl takový, že se za 40 let jeho působení začalo v zemi mluvit o takzvaném Věku Santa Anna.

Tento samozvaný „Napoleon Západu“ se narodil v roce 1794. Jeho politická kariéra byla plná zvratů a nikdo vlastně netušil, co si o něm má myslet. Příkladem může být jeho názor na nezávislost Mexika vůči Španělsku, kterou nejprve podporoval, později se ale postavil na stranu Španělů.

Jméno Santa Anny hrálo roli téměř ve všech politických událostech té doby. U mnohých si získal velký respekt, protože byl schopen svou zemi chránit a vést ji k vítězství, jindy naopak utrpěl porážku a ponížení a nikdo netušil, co se vlastně stalo.

Znovu a znovu si budoval svou pověst. Nakonec dohnal Mexiko k velkým ztrátám

Kdykoli se Santa Anna účastnil něčeho, co nevyšlo podle plánu, znovu se snažil všem dokázat, že je v zemi potřebný a že jedno zklamání nic neznamená.

Právě díky své neodbytnosti se stával znovu a znovu miláčkem davů, které ho ještě chvíli předtím nenáviděly. Nebylo divu, že se dostal přes různé politické funkce až na post prezidenta.

Santa Anna některé své akce dotáhl až do konce a pro zemi byl přínosem. Historici se shodují na tom, že jeho dobré dny přinesly zemi velký přínos.

Jenomže k čemu to bylo, když ve výsledku během vlády Santa Anny přišlo Mexiko o téměř polovinu svého území? Názor na tohoto politika a vládce je tedy ve všech ohledech velmi nejednoznačný.

Uspořádal pohřeb své vlastní noze. Se všemi poctami

V jedné z bitev byl tehdejší generál Santa Anna zraněn koulí z děla. Doktoři se snažili udělat maximum, ale nakonec mu nedokázali nohu zachránit a museli ji amputovat.

Od toho dne chodil Santa Anna s nohou umělou. Za to se nestyděl, naopak bral jako poctu, že mohl pro svou zemi něco obětovat. Aby to všem dokázal, uspořádal pro svou uříznutou nohu státní pohřeb.

Jen málokdo bral tehdy situaci tak vážně jako Santa Anna sám. Někdo se smál, jiný to považoval za nesmyslné plýtvání státními penězi.

Lidé, kterým se Santa Anna později znelíbil, dokonce nohu vykopali a pochodovali s ní ulicemi Mexika na protest proti jeho činům.

Pro někoho byl Santa Anna jen namyšlený politik, který se cítil důležitější, než ve skutečnosti byl. Je pravda, že hodně věcí dělal pro sebe a pro majetek, snažil se ale zemi dát to nejlepší, ačkoli se mu to ne vždy povedlo.

Přesto byl nakonec po své smrti pochován se všemi vojenskými poctami a uložen ve skleněné rakvi. Zemřel roku 1876 ve věku dvaaosmdesáti let.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články