Leonardo da Vinci jako krvelačný šílenec. Nebyl pouze slavným malířem, jeho vynálezy berou dech

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Da Vinci vynalezy
Da Vinci vynalezy

Celý svět ho zná jako autora jednoho z nejslavnějších malířských děl. Leonardo da Vinci se proslavil především obrazem Mona Lisy, byl to ale také slavný sochař, architekt, spisovatel a vynálezce.

Jeho vynálezy se v určité obměněné podobě používají dodnes. Možná vás ale překvapí, kterým směrem se v tomto oboru vydal. Málokdo by totiž řekl, že zrovna tento umělec se zaměří na vynalézání věcí spojených s válkou a boji.

Leonardo da Vinci byl známý především jako pacifista. Násilí a válku neměl v lásce. I přesto po sobě zanechal vynálezy, které jako by říkaly přesný opak. Čtyři nejvýznamnější z nich představíme na následujících řádcích.

Plechový rytíř

Nejspíš nejznámější da Vinciho vynález by dnes uspěl spíše pod názvem robot. Šlo o mechanickou konstrukci, která měla uvnitř důmyslný mechanismus šroubů, provázků a kladek, a dokázala se tak pohybovat.

Leonardo se tehdy snažil o to, aby byl rytíř, jak sám vynález nazval, co nejvíce podobný člověku a jeho pohyby se podobaly těm lidským.

Před několika lety se italští vědci pokusili vynález obnovit. Podle dostupných nákresů se jim ale zdaleka nepodařilo dosáhnout toho, co da Vinci popisoval jako svůj záměr.

Da Vinciho kulomet

Umělec si dobře uvědomoval, na co hodně vojáků ve válkách doplácí. V dané době totiž bylo jedním z hlavních problémů nabíjení zbraní, které mnohdy zabralo během boje i dvě minuty. Proto se zamyslel nad tím, zda by se nedalo vymyslet něco, co by se nabilo předem a v bitvě vydrželo déle.

Pokusil se tedy spojit několik zbraní do jedné a vznikla – ačkoli komicky vypadající, tak poměrně praktická – věc, kterou nazval da Vinciho kulomet.

Na nepřítele mířilo celkem jedenáct hlavní. Jakmile byly náboje z nich vystříleny, stačilo pootočit trojúhelníkovým knoflíkem a na scénu přišlo dalších jedenáct nabitých zbraní. Celkem měl kulomet třicet tři výstřelů předtím, než bylo zapotřebí ho znova nabít.

Kolos na ruční pohon, dnešní tank

Dříve to bylo úsměvné, ale dnes už je jasné, že da Vinci dobře věděl, jak budou vypadat války za pár let. Uvědomoval si, že je potřeba něco, co se bude pohybovat, chránit vojáky a zároveň střílet.

Navrhl tak kolos, který bylo třeba ručně přenášet, lidé se v něm snadno ukryli a otvory v něm mohli pálit na nepřátele.
Dnes se jedná v podstatě o klasický tank. Už tehdy jeho nákresy tento stroj v mnohém připomínaly.

Ponorka pro SEALS

Vynález, o kterém se příliš nemluví, dnes v podstatě téměř v jeho původní verzi používají americké námořní jednotky SEALS. Jde o ponorku poháněnou vesly, která slouží při námořních bitvách.

Ponorka měla podle da Vinciho představ v moři vysadit tým plavců ve skafandrech, kteří měli za úkol navrtat do nepřátelských plavidel díry a poslat je k zemi. Pak se v bezpečí vlastní lodi vrátit na břeh.

Přestože da Vinci se snažil od války distancovat a tvrdil o sobě, že nenávidí cokoli spojeného s boji, jeho vynálezy měly válku a boje právě usnadnit.

Co tím chtěl umělec říci, není dodnes jasné, jeho vynálezy každopádně v určité formě přetrvávají a fungují i nyní.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články