Princezna se zlatou hvězdou: Pro slávu se musí trpět. Před Kazisvětem si lidé odplivávali, dělali mu i horší věci

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
kazisvet 2
kazisvet 2

Martin Růžek byl srdečný člověk, jenž si role záporáků užíval. Stejně tak rád ale ztvárňoval kladné postavy. Herec, kterého dvakrát odmítli na přijímacích zkouškách na konzervatoř, to dotáhl až do Národního divadla.

Nejen jako Kazisvět se zapsal do povědomí diváků. Střihl si třeba Koniáše z Temna nebo titulní roli v detektivním seriálu Doktor z vejminku.

Děti před ním utíkaly, dospělí se chovali nemístně

Za pátera Koniáše i krále Kazisvěta si mnoho vyslechl. Kolikrát lidé nedokázali odlišit Růžka jako herce od neoblíbené postavy, kterou hrál, takže si před ním odplivávali, báli se ho, častovali ho nadávkami, nebo si od něj dokonce odsedávali v tramvaji.

V soukromí byl velkým fanouškem fotbalové Slavie, dokonce vedl celé čtvrtstoletí její fanklub. Rád říkal, že mu v žilách koluje červenobílá krev.

První ženu, operní pěvkyni Jarmilu Palivcovou, mu přebral herecký kolega. Jeho druhá manželka už ale byla ta pravá a strávila po jeho boku více než čtyři dekády.

Mezi Růžkovy poslední role patřila ta ve filmu V erbu lvice, pak už se mu ale začalo bortit zdraví.

Ranila ho mrtvice, pak přišel infarkt

Právě po jeho natáčení bohužel Růžka ranila mrtvice. Když se začal lepšit, dostal infarkt a zbytek života strávil v léčebně dlouhodobě nemocných, kde v nedobrém psychickém stavu dožil.

Po jeho skonu bohužel začaly taškařice ohledně pohřbu v Národním divadle, kde působil dvacet sedm let.

Vedení totiž nesvolilo k pohřbu z jeviště, ale pouze ve foyer, což rodina špatně nesla a odmítla. Poslední rozloučení tedy proběhlo v krematoriu ve Strašnicích.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články