Komisař Schimanski během natáčení zažíval peklo. Musel přetrpět hrůzné věci

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Schimanski
Schimanski

Komisař v béžové vojenské bundě, který vyřešil kdejaký zločin. Tak vypadal Schimanski. Věděli jste ale, že ještě dříve se jeho představitel George Götz objevil po boku slavného Vinnetoua?

Známý německý herec se narodil v roce 1938 v Berlíně do herecké rodiny. Otec Heinrich, kterému se moc nelíbilo, že syn se chce také věnovat hraní, později zemřel v sovětském internačním táboře.

Úspěšnou hereckou kariéru Götz odstartoval v roce 1950 v berlínském Hebbelově divadle. Před kamerou debutoval taktéž v padesátých letech.

První významnou rolí byla ale až o deset let později postava válečného dezertéra Roberta Martense v dramatu Posvícení.

Při natáčení ho kousl kůň

Dříve, než se z něj stal komisař Schimanski, se objevil coby čtyřiadvacetiletý mladík ve slavné „mayovce“ Poklad na stříbrném jezeře, kde ztvárnil postavu Freda Engela.

Při natáčení v okolí Plitvických jezer v dnešním Chorvatsku dokonce přišel k úrazu, kousnul ho totiž kůň.

Film na světové premiéře v kině Universum ve Stuttgartu slavil velký úspěch a legendárním zůstal dodnes.

O pár let později se objevil ještě ve dvou dalších „mayovkách“, a to ve filmu Mezi supy a Vinnetou a míšenka Apanači, kde se blýsknul také jako kaskadér, neměl totiž dubléra.

Jako komisař Schimanski si sáhl na dno

Největší slávu mu ale přinesla role energického duisburgského komisaře Horsta Schimanského v seriálech Místo činu a Schimanski.

Postava Schimanského měla původně být ulízlým kravaťákem, ale to se herci nelíbilo. Při jedné z procházek městem náhodou objevil v army shopu béžového parkera, a ten se poté stal poznávací znamením komisaře.

Už při natáčení prvního dílu si sáhl na dno, když musel spolknout syrové vajíčko. Scéna se natáčela dvanáctkrát, a herec se nakonec pozvracel.

Seriál Místo činu se natáčel dlouhá léta až do roku 1991, kdy tvůrcům došla pára a dali si na nějaký čas oddech. Spekulovalo se, že za koncem stály hercovy hvězdné manýry, to ale vyvrátilo obnovení natáčení v roce 1997, ale už pod názvem Schimanski.

Za film Výtah z roku 1984 získal cenu německé filmové kritiky. Cenu z MMF v Benátkách si zasloužil za svůj výkon ve snímku Zabiják z roku 1995. Pozornost vzbudila také jeho role obávaného nacistického lékaře Josefa Mengeleho ve filmu Nic než pravda.

Ženatý byl v letech 1966 až 1976 s Loni von Friedlovou. Z manželství vzešla dcera Tanja, která je režisérkou krátkých filmů v Austrálii. Poté dlouhá léta žil s podstatně mladší novinářkou Marikou Ullrichovou. Dva roky před svou smrtí si ji vzal za manželku.

Zemřel před čtyřmi lety

Střídavě žil v Berlíně a na Sardinii, kde měl letní sídlo a rád zde trávil volný čas plaváním a potápěním.

Právě to se mu málem stálo osudným v roce 2006. Ve vysoké rychlosti ho totiž přejel motorový člun s německými turisty. Několik měsíců se léčil a nemohl natáčet. Zemřel v roce 2016 ve věku sedmasedmdesáti let po krátké nemoci.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články