Démonická prasata: Vysvětlení, proč se některé kultury vepřového masa ani nedotknou

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Prase utonuti
Zdroj: Shutterstock

Vepřové maso je dnes běžnou součástí jídelníčku. Nejvíce se konzumuje zejména v Asii. V některých zemích je však jeho konzumace zakázaná, a to zejména z náboženských důvodů. Proč je prase považováno za nečisté zvíře a jaká je pravda o tom, že bylo posedlé démony?

Prase domácí, které se dnes ve velkém konzumuje, bylo vyšlechtěno z prasete divokého Jeho domestikace se datuje přibližně sedm až devět tisíc let před naším letopočtem a došlo k ní v Asii.

Číňané sní nejvíce vepřového

Nevykastrovaní samci prasete se nazývají kanci a z důvodu zápachu nejsou vhodní pro potravinářský průmysl. Ten zpracovává především maso vykastrovaných samců, kterým se říká vepři. Jakmile dosáhnou hmotnosti mezi osmdesáti až sto dvaceti kily, jdou na porážku.

Největšími konzumenty vepřového masa na světě jsou Číňané, kteří v loňském roce snědli něco málo přes čtyřicet milionů tun tohoto druhu masa. Naopak zeměmi, kde vepřové na jídelníčku vůbec nenajdete, jsou především ty muslimské a židovské. Tato náboženství považují prase za nečisté zvíře.

Není to daleko od pravdy, jelikož prasata jsou známa svými bahenními koupelemi, které si náležitě užívají, a také jsou schopna pozřít i vlastní exkrementy.

Muslimové a Židé se ho nedotknou

V zemích, kde se konzumace vepřového zakazuje, panovalo odjakživa velké horko, tudíž se maso velmi rychle kazilo, a zejména to vepřové, které mohlo obsahovat bakterie a jiné parazity. Muslimové a Židé mají povoleno konzumovat pouze maso přežvýkavců a sudokopytníků.

Zákaz konzumace prasat zřejmě vychází také Bible, kde je popsán příběh o démonech a jejich vyhnání. Když Ježíš se svými učedníky přišel do gerasenského kraje, potkal člověka posedlého démony.

Ten žil v hrobech, a ačkoliv by často poután řetězy a okovy, vždy je dokázal roztrhat. Nikdo ho nebyl schopen zkrotit. Když ale uviděl Ježíše, padl před ním na kolena a prosil ať ho netrýzní, a hlavně nevyhání z tohoto kraje.

Podle Bible prase posedl démon

Ježíš se snažil nečistého ducha z člověka dostat, ale protože démonů bylo hodně, poprosili Ježíše, aby je nechal vejít do stáda prasat, které se páslo na úbočí hory. Ježíš souhlasil, dovolil démonům vstoupit do dvoutisícového stáda prasat a ta se poté rozběhla a skočila ze srázu do vody, kde utonula.

Proč si démoni vybrali jako svůj příbytek právě prasata, Bible nevysvětluje. Lidé se však této symbolice snažili odjakživa přijít na kloub. Jeden z výkladů uvádí, že démoni netušili, jak s nimi prasata naloží. Další zase tvrdí, že ztráta stáda znamenala pro jeho majitele velkou ekonomickou ztrátu a Bůh tak chtěl ukázat, jakou hodnotu má lidský život, který je podle něj k nezaplacení.

Zdroj: grunge.com, cs.wikipedia.org, kazani.krestanem.cz, biblickedilo.cz
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články