Zemřela sama a v zapomnění, Goebbelsova milenka Lída Baarová

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
baarova
baarova

Celý svět ji zná už pouze jen, jako Goebbelsovu milenku. Milovaná i nenáviděná. To byla herečka Lída Baarová. Za celý život natočila desítky filmů a v sousedním Německu se stala opravdovou hvězdou, která mohla zářit až do konce života. Ona však nedokázala odolat lásce a to ji stálo kariéru. Jak to bylo doopravdy s Josephem Goebbelsem?


Kdo byla?

Tehdy ještě Ludmila Babková se narodila v Praze do společensky významné rodiny. Všechen svůj talent podědila po své matce, která byla známou herečkou a hudebnicí, avšak její jméno si ponechat nechtěla Poté, co dospěla, si změnila jméno po rodinném příteli Jindřichu Šimonu Baarovi a její kariéra mohla začít.

První nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat a krásná Lída Baarová se rozhodla pro kariéru v Německu. Tam se nabídky jen hrnuly a ona točila jeden film za druhým, přičemž se seznámila s německým miláčkem žen Gustavem Frohlichem, se kterým brzy navázala blízký vztah, který vyvrcholil v zasnoubení. Všechno se zdá být dokonalé – žijí v luxusní vile, mají se, jako v bavlnce a užívají si společně života, blíží se však něco hrozivého, o čemž ni jeden z nich neví, že jim naprosto změní jejich životy.

Lída Baarová a Gustav Frohlich jsou v Německu za hvězdy a naplno si toho užívají. Zlomový bod však přijde, když si chce Lída Gustava vzít. On je stále ženatý a kvůli židovskému zaujetí své manželky se odmítá rozvést. Zná totiž nadcházející politickou situaci a ví, že by to pro ni znamenalo jistou smrt. To Baarová není schopna pochopit a jejich vztah se zhoršuje.

Seznámení s Goebbelsem

Vše chtějí urovnat krátkým výletem na olympiádu, kde dojde k osudovému setkání s Josephem Goebbelsem, který byl tehdy ještě německým diplomatem. Okamžitě Baarovou okouzlí svým přirozeným šarmem – je galantní a zábavný a ona se do něj hned zamiluje i přesto, že kulhá a příliš krásy také nepobral. Románek začíná slibně a dlouho se oběma daří ho držet v tajnosti. Jednoho dne se však o všem dozví Josephova žena Magda Goebbelsová, která začne okamžitě zuřit a vyrazí za Adolfem Hitlerem. Tehdejší říšský vůdce okamžitě rozhodne – Baarová musí opustit Německo a Goebbels je naverbován do politiky. Dá se tedy říci, že právě románek s Lídou Baarovou stvořil jednoho z největších propagandistů dějin.

Během války je stále na vrcholu slávy, točí jeden film za druhým a nabídky se stále hrnou. Nastane však konec války a poté, co Hitler i Goebbels se svou ženou spáchají sebevraždu, si poprvé Baarová uvědomuje, co to pro ní znamená. Bohužel už je pozdě a při pokusu o emigraci je zadržena a obviněna z kolaborace. Následně je poslána do pankrácké věznice, kde stráví více, jak rok. Není však jediná, koho její kolaborace zničila. Matka dostává při jednom z výslechů infarkt, otci amputují nohu a mladší sestra se zastřelí. Zbytek života zničená Baarová dožívá v exilu. Dvakrát se provdá a po smrti obou manželů končí opět sama. Tak uhasla hvězda jedné z nejslavnějších hereček stříbrného plátna.

Autor: Sabina Sztymonová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články