Komerční sděleníZe života

Jaké výdaje je třeba přičíst k pořízení nového vozidla?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vozidlo vydaje
Zdroj: Heureka

S pořízením nového vozidla se pojí nejen celá řada povinností, ale také výdajů. Zcela jistě se neobejdete bez povinného ručení, hodit se však může také havarijní pojištění nebo dálniční známka. S jakými dalšími výdaji je třeba počítat?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinné ručení

Ještě než s autem poprvé vyjedete na silnici, čeká vás sjednání povinného ručení. To je tu pro případ, že svým vozem způsobíte škodu na majetku či zdraví třetích osob, kterou nebudete schopni zaplatit z vlastních úspor.

Cena povinného ručení se odvíjí mimo jiné od výše pojistných limitů, rozsahu asistenčních služeb a doplňkového připojištění. Roli však hrají také parametry vozu nebo věk, trvalé bydliště a zkušenosti řidiče.

Havarijní pojištění

K povinnému ručení se zpravidla vyplatí sjednat také havarijní pojištění. To kryje škody na vašem voze způsobené havárií, odcizením, vandalismem nebo živelní pohromou. Havarijní pojištění však není, na rozdíl od povinného ručení, povinné.

Dálniční známka

Jestliže chcete používat placené úseky veřejných komunikací, budete si muset pořídit dálniční známku. Dle vlastního uvážení si můžete pořídit buď desetidenní, měsíční, nebo roční dálniční známku.

Letní a zimní pneumatiky

Někteří prodejci nabízejí pneumatiky jako bonus k nákupu vozidla. V opačném případě si je však musíte pořídit na své náklady – a to jak letní, tak zimní sadu. Jejich cena se liší v závislosti na velikosti, značce a požadovaných vlastnostech a zpravidla začíná na 1 000 korunách.

Pohonné hmoty

Významnou výdajovou položku tvoří pohonné hmoty. Při výběru modelu tak vezměte v potaz i druh paliva, který budete muset tankovat, a zohledněte spotřebu vozu. Například za litr benzínu zaplatíte v současné době přibližně o korunu více než za litr nafty.

Tip: Alternativu představují auta na LPG nebo CNG, případně hybridy nebo elektromobily.

Další náklady

Mezi další výdaje, kterým se jako majitelé vozidla nevyhnete, patří:

  • výdaje za pravidelný servis vozidla,
  • výdaje za výměnu opotřebovaných částí vozu, jako jsou brzdové destičky nebo kotouče,
  • výdaje za výměnu a doplnění provozních kapalin, jako je motorový olej.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články