Posledních 12 měsíců života Freddieho Mercuryho: Prožíval naprosté peklo, ani léky proti bolesti už nepomáhaly

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Freddie
Freddie

Žil jako legenda, zemřel jako záhada. Jakmile mu byla diagnostikována nemoc AIDS, byl to jasný rozsudek smrti. Ale jaké byly poslední měsíce života této pěvecké legendy?

Freddie Mercury se rozhodl odhalit svou diagnózu jen několika vyvoleným. Věděla ji jen hrstka jeho nejbližších přátel. Zbytek světa a média mohla jen spekulovat.

Už se vědělo, že virus HIV se hodně šíří mezi gayi, proto byl tisk stále plný narážek a nadšených titulků, které zpochybňovaly zpěvákův životní styl a především jeho milostné preference.

Věnoval se hlavně hudbě

Ještě předtím, než si krutou diagnózu vyslechl, Mercury věděl, že se jeho život blíží ke konci. Chtěl proto stihnout udělat co nejvíce hudby.

Během posledního roku života už ale veřejně nevystoupil. Poslední turné skupiny Queen s původní sestavou tak proběhlo v roce 1986.

Mercury také zřídka vycházel z domu. Svou nemoc a utrpení si raději nechal pro sebe, nechtěl být nikomu na očích.

Jeho největší oporou byla žena

Pro muže, který strávil poslední roky svého života s jedinci stejného pohlaví, byla paradoxně největší oporou žena.

Jmenovala se Mary Austin a zůstala po jeho boku celý život, a to navzdory formální výměně slibu.

Tvořili pár šest let a přáteli zůstali až do samého konce. Mary se rovněž stala jednou z jeho ošetřovatelek.

Přitom v té době už měla jiný vztah, syna a byla znovu těhotná.

V posledním videoklipu vypadal mladistvě, ale bylo mu už velmi zle

Skladba This Are the Days of Our Lives spatřila světlo světa v roce 1991 na Mercuryho narozeniny. Bylo mu čtyřicet pět let a v černobílém videu vypadá mladistvě.

Barevné záběry ze zákulisí ale ukazují, co s ním nemoc doopravdy provedla.

Jde na nich vidět, jak ho AIDS žral zaživa. Nemoc napadla jeho nohu. Jeho spoluhráč ze skupiny Brian May dokonce řekl, že vlastně skoro mizela před očima. Pro Mercuryho to musela být naprostá agónie.

Na začátku vyzkoušel frontman Queen všechny dostupné léky. Čas však rozhodně nebyl na jeho straně. Kombinovaná léková terapie, která pacientů s AIDS prodlužuje život, se začala praktikovat až po jeho smrti.

10. listopadu 1991 všechny léky proti AIDS vysadil a užíval pouze ty proti bolesti, aby zmírnil to nejhorší utrpení, což se bohužel nekonalo. Zhoršil se mu zrak a v podstatě už mu nezbylo nic jiného, ​než čekat na konec

Poslední dny strávil ve svém domě v Kensingtonu, ležel v posteli a díval se na svou milovanou zahradu.

Zemřel 24. listopadu 1991. Přál si, aby ho Mary pohřbila někde, kde ho nikdo nikdy nenajde, aby mohl odpočívat v pokoji.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články