Oblečení nakupujeme všichni. Ne všichni z nás už ale řeší fakt, že bychom každý kousek měli nejprve vyprat, než ho vezmeme na sebe. Mnoho lidí si při nákupu nového oblečení ani neuvědomuje, kolik potenciálních rizik může představovat jeho okamžité nošení bez předchozího vyprání.
I když se může zdát praní nového oblečení jako zbytečná ztráta času, jde o důležitý krok pro ochranu vašeho zdraví a zachování kvality oblečení. Několik minut navíc strávených praním vás může uchránit před mnoha nepříjemnými následky, od podráždění pokožky až po vážnější zdravotní komplikace.
Chemické látky a jejich rizika
Výroba a skladování oblečení zahrnuje použití různých chemických látek, které mohou být zdraví škodlivé, uvádí Self. Patří k nim například formaldehyd, který se používá k zabránění vzniku plísní během přepravy a skladování. Může způsobit podráždění kůže, dýchací potíže a u citlivých jedinců i alergické reakce.
Azobarviva jsou běžně používaná k barvení textilií, mohou ale vyvolat kožní problémy a jsou potenciálně karcinogenní, varuje dále New York Post. Web doplňuje, že praním se ochráníte také před změkčovadly, která se používají pro lepší vzhled nového oblečení, mohou ale dráždit pokožku.
Hygienické důvody
Než se oblečení dostane do vašeho šatníku, projde rukama mnoha lidí. Patří k nim nejen pracovníci v továrnách, ale také lidé, kteří oblečení balí, převáží, následně potom mnoho lidí v obchodě, kteří si mezi jednotlivými kousky vybírají.
Každý kontakt znamená potenciální přenos bakterií, virů nebo plísní. Zejména v kabinkách si oblečení zkouší velké množství lidí, což zvyšuje riziko přenosu kožních onemocnění nebo parazitů, varuje Better Homes & Gardens.
Speciální případy
Prát byste měli oblečení pokaždé, ať už kupujete mikiny, trika, nebo čepice. Speciální pozornost nicméně věnujte oblečení pro děti, jejichž pokožka je citlivější než u dospělého člověka. Dále rozhodně vždy přeperte spodní prádlo, ložní prádlo a také ručníky a osušky.

Čtěte také:
Skutečný Tarzan: Vietnamec žil v džungli 40 let, po 8 letech v civilizovaném světě zemřel
Oblečení vždy perte podle instrukcí na štítku, používejte spíše vyšší teplotu vody a co nejkvalitnější prací prášek i aviváž. Pokud máte možnost využití sušičky, rozhodně se mu nebraňte, i ta vás totiž zbaví zbytku bakterií, které potenciálně na oblečení zůstaly.
Zdroj: Better Homes & Gardens, Time, Self, The Spruce, New York Post, EPA, WebMD
Autor: Šárka Cvrkalová