Annie Edson Taylor: V sudu pro slávu zdolala Niagarské vodopády. Její konec ale už tak slavný nebyl

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Annie Edson Taylor
Zdroj: GG Bain News Service, Public domain, via Wikimedia Commons

Jmenovala se Annie Edson Taylor. Na konci 19. století jí zemřel manžel v občanské válce a ona žila jen z příležitostných prací, které se jí podařilo získat. Aby si vydělala na živobytí, rozhodla se pro něco šíleného. Jako první člověk na světě chtěla překonat Niagarské vodopády.

Dlouhé roky se mnoho odvážlivců pokoušelo Niagarské vodopády překonat na laně. V roce 1883 se o překonání vodopádů pokusil zdatný a zkušený mořeplavec Matthew Webb, který ale při této události zemřel.

Většina lidí tak považovala ženu, která se rozhodla, že se stane první, kdo pád vodopády přežije, za blázna. Ona si ale myslela, že se proslaví a přinese jí to také nějaké finance, díky kterým by měla do konce života zajištěno pohodlí.

Lhala o svém věku

Annie Edson Taylor si sehnala manažera, a aby vůbec byli lidé ochotni přijmout její šílený nápad, lhala o svém věku. Ačkoli jí bylo tehdy 62, tvrdila, že je zhruba čtyřicetiletá vdova, která ví, co dělá.

Annie celou dobu dohlížela na výrobu dřevěného sudu, ve kterém měla Niagarské vodopády sjet. Když byl sud hotový, jako první v něm poslala na zkoušku živé kotě, které ze sudu nakonec vylezlo nezraněné.

V den, kdy mělo dojít k prvnímu pokusu o překonání vodopádů, foukal silný vítr a Annie se rozhodla událost o den odložit. Shodou okolností následující den slavila své 63. narozeniny.

Annie byla umístěna do sudu zhruba půl kilometru před peřejemi. Uvnitř byly stěny obloženy polštáři a na spodní straně byla umístěna kovadlina, která během plavby i celého pádu zajišťovala těžiště sudu.

Po pádu dva dobrovolníci připlavali k sudu a otevřeli ho. A hned radostně hlásili: „Žije!“ Annie byla jen mírně zraněná na hlavě, ale po rychlém ošetření se zdálo, že o nic nejde.

Annie Edson Taylor

Zdroj: GG Bain News Service, Public domain, via Wikimedia Commons

Žádná sláva ji nečekala

Ačkoli po tom, co se stala prvním člověkem, který Niagarské vodopády úspěšně překonal, získala na nějaký čas malou pozornost lidí z okolí a nějaké peníze z prodeje záznamů, které o svém pokusu napsala, brzy se na její činy zapomnělo.

Peníze, které si tímto způsobem vydělala, jí příliš nepomohly. A když lidé zjistili, že si vymýšlela, aby mohla pokus vůbec absolvovat, stala se v jejich očích podvodnicí.

Na sklonku života skončila Annie Edson Taylor v chudobinci. Neměla peníze ani na to, aby se o sebe mohla postarat. Navíc začala mít problémy se zrakem, které podle mnohých mohly být způsobeny zraněními z pádu.

Ačkoli spousta lékařů tvrdila, že není možné, aby se zranění projevila až po takové době, podle některých to bylo přímo kvůli nim, jiní zase sázeli na karmu za lhaní ohledně věku.

Annie zemřela chudá, slepá a sama. Její prvenství ve sjetí Niagarských vodopádů jí však už nikdy nikdo nesebere a pro mnohé je hrdinkou.

Zdroj: allthatsinteresting.com, wikipedia.org, nytimes.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články