Helen Hulick: K soudu přišla, protože ji okradli. Nakonec sama skončila ve vězení jen proto, že měla při jednání kalhoty

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kalhoty
Zdroj: Profimedia

Dnes žijeme v době, kdy může člověk nosit v podstatě cokoli, co se mu líbí. Ženy mohou chodit po ulici v kalhotách i sukních a je jen na jejich uvážení, na co se cítí. Ne vždy to tak ale bylo. Helen Hulick je příkladem toho, že dříve byly zákony k ženám opravdu nemilosrdné.

V roce 1938 přišla k soudu, kde měla působit pouze jako svědek. Nakonec se ale sama dostala do vězení za to, že si dovolila přijít v kalhotách. Helen se stala symbolem boje za práva žen a její případ je dodnes velmi diskutovaný.

Helen Hulick se narodila v Pensylvánii. Později se přestěhovala do Kalifornie, kde hledala lepší život. Podařilo se jí zde sice začít skvělou kariéru, i tak jí ale osud do cesty dával překážky. A jednou z nich bylo i to, že se narodila jako žena.

Vyloupili ji, problémy měla ona

Helen Hulick se v Kalifornii usadila a stala se zde učitelkou na škole pro hluchoněmé. Našla si manžela, se kterým založila rodinu, vždy se snažila pomáhat ostatním.

Když jednoho dne dva muži vyloupili její dům, okamžitě začala věc řešit s policií. Poté, co byla dvojice pachatelů dopadena, byla Helen pozvána k soudu, aby svědčila. Dostavila se k jednání, avšak to bylo odloženo z důvodu, který je možná pro mnohé nepochopitelný.

Přišla totiž na jednání v kalhotách, což tehdy bylo nepřípustné. Soudci, který se jí zeptal, co to má znamenat, odpověděla, že je jí to pohodlné a nechtěla se stresovat šaty. On přesto případ odročil na druhý den s tím, že se má lépe obléci.

K jeho velkému překvapení ale Helen i další den dorazila v kalhotách a před všemi v soudní síni prohlásila, že jsou tyto zákony oddělující oblečení mužské a ženské nesmyslné.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Mona (@bindaas428)

Namísto toho, aby se řešil případ původní, kdy ji dva muži vykradli, soudce ji před všemi ponížil slovy o tom, jak by se měla podřídit zákonům a jakožto žena poslechnout, a poslal ji na několik dní do vězení.

Po čtyřech dnech venku

Na soud se kvůli celému případu strhla vlna kritiky. Lidem se nelíbilo, jak soudce zareagoval, a podporovali Helen v jejím rozhodnutí. A to jak ženy, tak i muži. V médiích se nepsalo o ničem jiném.

Nakonec trvalo jen 4 dny, než byla Helen propuštěna na svobodu. Soudce se jí dokonce veřejně omluvil a řekl jí, aby si na následující jednání vzala oblečení, které uzná za vhodné.

Helen pak přišla v šatech a oznámila všem, že nemá problém s ženským oblečením, ale že by měl mít člověk vždy možnost výběru. Její slova se mnoha lidí nejen v soudní síni dotkla.

Helen Hulick byla ženou, která bojovala za právě žen, aniž by to měla předem v plánu. Její případ rychle obletěl svět a inspiroval další ženy.

Zloději, kvůli kterým u soudu původně skončila, byli nakonec po zásluze potrestáni. Helen se stala místní hvězdou, ačkoli mnozí v Kalifornii ji i nadále považovali za rebelku, která překročila hranice.

Zdroj: latimes.com, vintagenewsdaily.com, allthatsinteresting.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články