Žehlení prsou: Odporná praktika má mít ušlechtilý důvod. Ve skutečnosti je to ještě horší, než se vám může zdát

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kamerunske divky tradice
Zdroj: Profimedia

V různých kulturách po celém světě se provádí různé věci. A některé nikdy nebudou pochopeny. I když je v dnešní době většina Afriky moderní, na některých místech se stále děje bezpráví, které si nedokážeme představit. Jedním z takových míst je Kamerun, kde přetrvává praktika žehlení prsou.

Když je dívce okolo devíti let, začíná se její tělo měnit. K nejvýraznějším změnám patří především růst prsou. A právě těchto změn si všímají i chlapci, kteří považují prsa za známku toho, že je dívka již připravena k milostnému životu.

Matky dívek v Kamerunu se snaží své dcery chránit žehlením prsou. Jedná se o proces, při kterém se snaží dívkám omezit růst jejich hrudníku pomocí žhavých kamenů, brousků a dalších nástrojů. Je nejen bolestivý, ale také zdraví nebezpečný.

Chrání ji před obtěžováním i těhotenstvím

V současné době je žehlení prsou stále častěji používaná praktika. Podle průzkumů je to i proto, že se Kamerun v posledních letech ekonomicky rozvinul a dívky mají dobré předpoklady k tomu se vyvíjet.

Statistiky hovoří o tom, že si v posledních letech nechalo prsa žehlit až 50 % dívek ve věku do devíti let. Ty, které se začaly vyvíjet později, si prsa nechaly žehlit mezi devátým a jedenáctým rokem života.

Praktiku obvykle provádí matka dívky, která jí hrubým způsobem tlačí prsa k hrudníku. Podle slov místních jde nejen o to, aby dívku neobtěžovali chlapci, ale také o ochranu před otěhotněním. Pokud totiž dojde mezi takto mladými lidmi ke styku, je to poměrně běžnou záležitostí.

Zdraví nebezpečné

Mnoho lidí v moderním světě má pocit, že se jedná o fyzické i psychické týrání. Kromě toho je žehlení prsou také prokazatelně zdraví nebezpečné. Může se stát, že dívky nebudou moci kojit nebo u nich dojde k zánětům bradavek a prsních žláz.

I když to není zcela potvrzeno, podle některých lékařů může tento proces také podpořit vznik rakoviny prsu. Přesto ale podle zpráv z roku 2011 byla v daný rok minimálně jedna z deseti dívek žehlení podrobena.

Neúčinné a zbytečné

Podle průzkumů, které byly prováděny na dospělých ženách v Kamerunu, se zdejší komunita staví k problému celkem kladně. Celkem 41 procent kamerunských žen je totiž pro to, aby se dívkám v mladém věku i nadále prsa žehlila.

39 procent žen bylo proti této tradici a zbytek se vyjádřil neutrálně. Nejdůležitější ale je, že to ve skutečnosti nemá vůbec žádný účinek na problém, který se tím komunita snaží vyřešit.

Ukázalo se totiž, že mladí chlapci u žen nevnímají jen prsa, jak se předpokládalo. Ke znásilnění mladých dívek a k předčasným těhotenstvím dochází nehledě na to, zda dívka žehlení prsů podstoupila, nebo ne.

Ve světě existuje celá řada organizací, které se snaží s tradicí bojovat. Jelikož jde ale o zvyk, ne o zákon, a rodina si to řeší sama, je to velmi složité.

Podle nejnovějších informací vznikla na internetu dokonce kampaň, která tvrdí, že lepší by bylo vést syny k tomu, aby ženy respektovali, a dcery naopak k tomu, aby se před nimi měly na pozoru. Kamerunci na to ale mají jiný názor a tvrdí, že výchovou se pudy předělat nedají.

Zdroj: wikipedia.org, thisisafrica.me, theweek.co.uk
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články