Kmen Sentinelů: Zabijeme každého, kdo se přiblíží k našemu ostrovu

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
sentinelove
sentinelove

Jsou považováni za jeden z nejvíce nepřátelských domorodých kmenů vůbec. Je to vlastně jediná informace, kterou o nich dodnes máme. Každého, kdo se k nim pokusil přiblížit, totiž napadli, nebo zabili. Řeč je o kmeni známém pod názvem Sentinelové. Ti dostali název podle ostrova, na kterém žijí.

Sentinel se nachází v Bengálském zálivu spolu s dalšími více než pěti sty padesáti malými ostrůvky. Tento jediný je ale postrachem pro všechny lodě plující kolem.

Poslední lidé nedotčení moderní civilizací

Kolik Sentinelů přesně na ostrově žije, není známo. Odhady jsou různé. Někdo tvrdí, že tu žije spíše malé společenství čtyřiceti osob, jiní vědci odhadují až pět set domorodců.

Kmen snědé pleti nemluví pro nás žádným známým jazykem, nezná moderní civilizaci, živí se lovem a sběrem bobulí.

Využívá jednoduché zbraně jako oštěpy, luky a šípy, jejich úroveň života je podle mnohých na úrovni doby kamenné.

Agresivní kmen napadne každého, kdo se jen přiblíží

V historii proběhlo již několik pokusů o průzkum ostrova a zjištění, co jsou domorodci vlastně zač. Jenže kdykoli se přiblíží nějaká loď, domorodci ji začnou kamenovat a napadat její posádku šípy.

Před vrtulníky se ukrývají, pokud by se ale pilot pokusil přistát, neměl by šanci na přežití. A napadnout kmen s větší vojenskou silou je nesmysl. Domorodci nikomu neubližují a jejich vyvraždění by nikomu nic nepřineslo.

Cílem vědců je prozkoumat obyvatele ostrova mírumilovně. Jenomže ti se tomuto nápadu brání ze všech sil.

A tak nejspíš ještě potrvá velmi dlouho, než se najde nějaká cesta, jak se s domorodci spřátelit. Pokud vůbec.

Na svou troufalost doplatil teprve sedmadvacetiletý mladík

Jedním z nejznámějších případů napadení je příběh amerického turisty, který se rozhodl na vlastní pěst vyzkoušet ostrov prozkoumat. John Alleu Chan toužil se s kmenem setkat. Jenže ten jeho touhu neopětoval.

Mladík byl podle svědků ihned u pobřeží brutálně zabit a poté podél vody tažen na oprátce, kterou mu domorodci uvázali kolem krku. Domorodci tím vyslali výstrahu vzdáleným lodím, od kterých muž doplaval.

Sedm rybářů, kteří mladíka na jeho žádost k blízkosti ostrova přivezli, bylo později zatčeno indickou policií. Ta totiž ostrov považuje za chráněnou oblast a vstup do jeho prostor zakazuje.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články