Ze zahrady pivovaru vzlétl balónem jako první Čech. Zapomenutý a opuštěný skončil v chudobinci

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
balon e1597141868674
balon e1597141868674

Kdo by řekl, že ze syna malíře pokojů a tanečního mistra se stane někdo, kdo se zapíše do naší historie jako první český pilot. Amatérský vzduchoplavec Josef Vydra ještě k tomu spojil příjemné s užitečným a balónem vzlétl přímo ze zahrady pivovaru.

Josef Vydra se narodil v Praze a stejně jako jeho otec se vyučil malířem pokojů. Této práci se věnoval poměrně dlouho, brzy však objevil vášeň pro umění.

Učitel tance se rozhodl vzlétnout balónem

Táhlo ho to k tanci i malířství, v obou odvětvích vynikal. V roce 1871 se stal členem Umělecké besedy, jako taneční mistr se mohl představovat jen o pár let poté.

Nebyl by to ale on, kdyby nezkoušel stále nové a nové aktivity. A tak když do Prahy přicestoval Henri Beudet, jenž se se svým kolegou vznesl balónem a předváděl různé psí kusy, rozhodl se ho napodobit.

Pro svůj odvážný počin si zvolil nuselský pivovar, konkrétně jeho zahradu. V létě roku 1877 se tak schylovalo k výkonu, který neměl obdoby.

Zkouška letu se vydařila už 8. srpna, kdy se nadšenec v pořádku vrátil po deseti minutách. První let horkovzdušným balónem jako takový se uskutečnil o tři dny později, 11. srpna 1877.

Vydra naštěstí neutrpěl žádná zranění

To už ale bez ztráty kytičky neproběhlo. Stovky diváků sice nadšeně pozorovaly, jak se balón vznáší a putuje směr Vyšehrad, balón však po pár minutách letu začal prudce klesat na pozemek psychiatrické léčebny na Slupi.

Naštěstí nadšený vzduchoplavec neutrpěl žádné zranění, a mohl tak svůj pokus hned druhý den opakovat. Jenže balón byl po prudkém klesání a pádu poničený a nepodařilo se ho pořádně opravit, takže Vydra nevzlétl.

Ačkoliv se po těchto zážitcích vrátil k výuce tance a složil pro své kurzy i nějaké skladby, skončil v chudobinci, kde také 19. srpna 1911 zemřel.

Nezanechal po sobě žádné potomky, jeho Syn Hugo i dcera Emilie opustili tento svět před završením prvního roku života.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články