Zapomenuté státní americké budovy

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
budova
Zdroj: 123RF.COM

Vzpomínáte, když jste se ve škole, asi v 6. třídě, museli naučit hlavní města států, jako když bičem mrská? Pokud vám to dělalo problém, představte si, že v 19. století některé státy měnily hlavní město každý rok. V tehdejším hlavním městě byla vystavěna hlavní sídla moci a tak je k podivu, že některé budovy ještě stále stojí.

Zde je seznam 10-ti sídel moci v místech, kde nikdo netuší, že byla dříve zvolena jako hlavní města:

1. Benicia, Kalifornie

Stát Kalifornie vstoupil do Unie v roce 1850 a během čtyř let se hlavní město změnilo ze San Jose, Vallejo, Benicia a jako poslední hlavní město skončilo Sacramento. Jediný objekt v Benicia byl zrekonstruován a stal se hlavním bodem ve Státním historickém parku.

2. St. Charles, Missouri

Velké množství budov, které sloužili jako středisko moci v hlavním městě, vypadaly jako státní metropole, v Missouri tomu bylo ale jinak. Jedná se o nenáročnou zděnou stavbu, sloužící původně jako železářství. V roce 1821 Missouri dosáhl státnosti a nejdříve se v této budově uskutečnila v prvním patře pouze schůzka státních úředníků. Nakonec objekt sloužil celých 5 let jako centrum hlavního města. Budova se dochovala jako historické místo.

3. Milledgeville, Georgia

Ve státě Georgia došlo ke změně hlavního města jednou za několik let. Většinou se jednalo o města, o kterých jsme dnes ani neslyšely a možná bychom je nenašli ani na mapě. Milledgeville byl zvolen hl. městěm roku 1806. Ústředí moci se pyšní gotickým stylem a dnes je součástí gruzijské vojenské vysoké školy.

4. Old Louisiana State Capitol, Baton Rouge

Většina států, které na počátku 19. století postavily své ústředí vlády, kopířovaly návrh americké budovy ve Washingtonu. Architekt James Dakin navrhnul gotickou stavbu, která připomínala spíše hrad. Tento objekt sloužil od roku 1847 – 1929 jako sídlo vlády. Dnes je budova změněna na muzeum.

5. Vandalia, Illinois

Město Vandalia se stala hlavním městem státu Illinois v roce 1819 a vydrželo to do roku 1839, dokud se Abraham Lincoln nechtěl odstěhovat blíže do středa státu, do města Springfield. Stavba byla uvedena do dnešní podoby těsně před jejím koncem období jako ústředí vlády. Dnes slouží jako muzeum.

6. Windsor, Vermont

Jedná se o malé městečko asi s 3,5 tis. obyvateli, které se pyšní starou historickou budovou, jenž v roce 1777 sloužila ještě jako jednoduchá taverna. V roce 1791, se Vermont připojil k Unii jako 14. stát a Windsor sloužil jako hlavní město až od roku 1805.

7. Iowa City, Iowa

Stavba budovy byla dokončena roku 1842 a až do roku 1857 sloužila jako sídlo vlády. Následně byla vláda přesunuta do města Des Moines. Stavba se nachází v areálu Univerzity Iowa. Po několika rekonstrukcích, dnes slouží jako muzeum historie Iowa.

8. Corydon, Indiana

Malé městečko v jižní Indianě bylo zvoleno jako hlavní městě a to na 10 let (1816-1825). Do roku 1929 budova sloužila jako Harrisonský krajský soud a od té doby došlo k obnově dobového vybavení a dnes je národním historickým místem.

9. Tallahassee, Florida

V letech 1845 až 1977 sloužila budova jako sídlo pro státní vládu. Budova byla celkově zrekonstruována a dnes je velkým lákadlem pro turisty jako muzeum.

10. New Castle, Delaware

Od roku 1732 do 1777, stavba sloužila jako centrum koloniální vlády. Došlo k další expanzi a její účel se rozšířil na krajský soud až do roku 1882. Dnes se jedná o národní kulturní památku a muzeum.

Autor: Tomáš  Buchar


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články