Zajímavé turistické destinace v Nepálu

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
udoli
Zdroj: 123RF.COM

Nepál, oficiálně Federativní demokratická republika Nepál, je stát nacházející se v Jižní Asii. Hlavní město Káthmándú, nejvyšší hora Mount Everest, oficiální jazyk nepálština a hlavní náboženství hinduismus. To by bylo ve zkratce o zemi asi všechno, ale pojďme se blíže podívat na seznam míst, která jsou turisty často navštěvována.

Údolí Káthmándú

Nejen pagodovité střechy paláců, chrámů a obytných domů nebo bohatství řezbářských prací, které zdobí dokonce i prosté soukromé domy, ale i půvab údolí Káthmándú a zlatá výzdoba chrámů musí uchvátit každého. Fascinuje celková atmosféra, ale také lidé, kteří ji vytvářeli mnohem dříve, než bylo v roce 723 založeno první hlavní město. Obyvatelé údolí demonstrolvali svou hlubokou víru v mohutných stavbách. Na úsřední náměstí v Káthmándú, jenž se v ostatních městech nazývá Dárbárské, navazuje královský palác a četné chrámy. Bhatgaon je vlastné takové otevřené muzeum, neboť i ono, stejně jako obě další hlavní města, vyzařuje typicky nepálskou atmosféru, kterou určuje stavební sloh mallských vládců.

Lumbiní

Podle tradice měla kněžna Mája sen, v němž bílý slon s devíti kly sestoupil z nebes a vstoupil do jejího těla. Když se blížil čas porodu, vydala se do domu svých rodičů. Na cestě porodila v háji blízko města Lumbiní vestoje ze svého boku syna, který hned po narození učinil sedm kroků do každé ze světových stran a každým z kroků dal rozkvést jednomu lotosovému květu. V chrámu Mahá Mája je scéna narození zobrazena. Háj u Lumbiní, se jako místo narození prince Siddhárty Gautamy, stal poutním místem.

Národní park Ságarmátha

S trekkingem turistů přišly do Himálaje problémy. Aby byla udržena ekologická rovnováha v Nepálu a především v oblasti při úpatí Mount Everestu, tu byl v roce 1976 vyhlášen národní park. Nejvyšší horu světa nazývají Nepálci Ságarmátha, Nebeský král, Tibeťané jí zase říkají Čomolungma, bohyně Matka Země. V Národním parku se nachází nejmohutnější horská oblast světa. Nejen výška hor působí úchvatným dojmem. V parku se totiž nachází nejdelší ledovec na světě s názvem Ngozumpský ledovec, jenž je dlouhý 20 kilometrů. Park se pyšní rozmanitnou flórou, kam se řadí např. himalájská jedle vysoká až 4000 m, nebo různé druhy rostlin rostoucí ve vyšších polohách jako hvozdíky, hořce nebo křížokvěté rostliny. O Himálajích se traduje, že zde byl viděn yetti, neboli sněžný muž.

Národní park Čitvan

V Národním parku se určitě setkáme s nosorožci pancéřovými, kterých tu žije asi 400. Dospělý nosorožec denně sežere 200kg trávy a vypije až 100 litrů vody. Mezi další chráněná zvířata, která se v parku vyskytují patří i levharti a tygři. V roce 1962 bylo králem Mahéndrem založeno chráněné území nosorožců a v roce 1973 byla oblast vyhlášena národním parkem, jež byla r. 1977 rozšířena na dnešní rozlohu.

Autor: Tomáš Buchar


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články