„Žádné výmluvy“: Narodil se s handicapem, nyní se stal novým držitelem Guinnessova rekordu v nejrychlejší chůzi po rukou

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Zion film
Zdroj: Profimedia

Podnikatel, motivační řečník, herec, spisovatel a sportovec. To vše, a nejen to, je Zion Clark. Nedávno se stal světovým rekordmanem. Sportovec, který se narodil bez nohou, se nyní zaměřuje na olympijské hry v roce 2024.

Zion Clark, který se i přes svůj handicap vypracoval na profesionálního zápasníka, se zapsal mezi hvězdy nejnovějšího vydání Guinnesovy knihy rekordů.

Sportovec, narozený v Ohiu, se pokusil o nejrychlejší chůzi po rukou na dvacet metrů v únoru tohoto roku, v tělocvičně své bývalé střední školy v Massillonu. Zvládl to za neuvěřitelných 4,78 sekund.

Byl to jen mžik

„Než jsem si to uvědomil, přešel jsem cílovou pásku. Když jsem se dozvěděl svůj čas, nastal příval neskutečné euforie. Všichni byli nadšení,“ svěřil se pro Guinnessovu knihu rekordů.

Při pokusu o rekord ho podporovala nejen rodina a blízcí přátelé, ale i jeho trenér, olympijský medailista a držitel titulu Guinnessovy knihy rekordů Butch Reynolds.

Zionova cesta k úspěchu nebyla snadná

Prošel si mnoha životními zkouškami a strastmi. Aby dosáhl svých cílů, musí neustále posouvat své limity. Jeho životním mottem je jednoduché heslo: „Žádné výmluvy“.

„Vždy budu pracovat s tím, co mám, s kartami, které mi byly rozdány, protože žádné jiné prostě nemám. Musím proto hrát správným způsobem, abych byl úspěšný a mohl vyhrát,“ říká Clark.

Narodil se s postižením

Od prvního dne svého života zažil to, co mnozí nikdy nebudou muset zažít. Narodil se s vzácným syndromem kaudální regrese. Ten je charakterizován abnormálním vývojem dolního konce páteře. Na vině je zřejmě chování jeho matky v průběhu těhotenství. Ta se prý o své tělo vůbec nestarala a brala spoustu léků.

Aby mohl sedět vzpřímeně, musel hned v dětství projít několika operacemi zad. Matka ho ihned po narození dala k adopci. Zion procházel celých šestnáct let systémem pěstounské péče a doufal, že najde stálou rodinu.

S adoptivní matkou je pojí neuvěřitelné pouto

V domovech zažíval šikanu, psychické týrání i nedostatek jídla. Nikdy se však nevzdával a doufal v lepší rodinu. Až konečně poznal milující matku, která snila o tom, že bude mít syna. Dostal se k pěstounce Kimberly Hawkinsové, která ho adoptovala. Zion říká, že adopce je nejlepší věc, která se mu stala.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Guinness World Records (@guinnessworldrecords)

Ve škole byl kvůli svému postižení šikanován

Tím však Zionovy životní trable neskončily. Když nastoupil do školy, byl některými dětmi šikanován. Zavíraly ho do skříněk, bily ho. Navzdory tomu se stále snažil zlepšovat. Měl dobré známky, a nakonec i mnoho přátel.

„Kdybych mohl mluvit se všemi, kteří mě šikanovali, nerespektovali a bili mě, poděkoval bych jim. Opravdu mě to posílilo,“ vysvětluje. „Svět je kruté místo, ale je jen na vás, jak v něm budete žít,“ dodává.

Profesionální zápasník

Když přišel poslední rok na střední škole, otevřely se mu díky jeho vášni pro sport dveře k dalším příležitostem. Stal se jedním z nejlepších kluků v USA ve wrestlingu. Zápasit začal již na základní škole, a přestože zpočátku několik let nevyhrál žádný zápas, díky vytrvalému tréninku se vše otočilo.

Svým životním příběhem chce motivovat ostatní

„Nikdo se nedostane na nejvyšší úroveň, pokud na tom tvrdě nepracuje. Jsem ochoten se do toho pustit a jsem ochoten hodně obětovat,“ dodává Zion Clark.

Chce všem ukázat, že i s postižením jde vše, pokud máte srdce a jste dostatečně odhodlaní. Z Guinnessova rekordu je nadšený i proto, že jeho příběh může motivovat další lidi.

Teď se zaměřuje na olympijské hry

Chtěl by získat více medailí než Michael Phelps. Již nyní se připravuje na olympijské hry, které proběhnou v roce 2024.

Chce se stát prvním americkým sportovcem, který bude soutěžit jak v olympijských (jako wrestler), tak i paralympijských hrách. Odhodlání má tak velké, že jsme si jisti, že se mu to podaří.

Autor: Michaela Pauerová
Zdroj: guinnessworldrecords.com, inews.co.uk


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články