„Vypusťte Krakena“: Démonický tvor s chapadly, který zamotal hlavu i ostříleným vědcům

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kraken
Zdroj: Profimedia

Řecká mytologie je plná různých bájí. Do jedné z nich o vládci moří Poseidonovi je zapletena také obří mořská stvůra s názvem Kraken. Odkud se tento tvor vzal a je možné ho někde v hlubinách moří či oceánů spatřit?

Fráze „vypusťte Krakena“ je už dneska běžným lidovým označením pro kohokoliv příliš divokého. Hláška pochází ze známého filmu Souboj Titánů, kde bájný Kraken budil hrůzu. Objevil se však i ve filmových novinkách, jako jsou Piráti z Karibiku.

Do řecké mytologie nepatří

Obrovskou démonickou obludu s mnoha chapadly ve zmíněném snímku Souboj Titánů posílal bojovat proti svým nepřátelům vládce moří Poseidon. Zajímavostí je, že do řecké báje Kraken vůbec nepatří.

Původně totiž tuto obří mořskou příšeru popsali námořníci ze severu Evropy. Vůbec první písemná zmínka o tvorovi pochází od biskupa Pontoppidana z osmnáctého století. Krakena popsal jako zvíře velikosti plovoucího ostrova.

Nebezpečí podle něj mořeplavcům nehrozilo přímo od stvůry, ale spíše od vodních vírů, které kolem sebe vytvářela, a tím mohla potopit i velkou válečnou loď. Svou velkou silou se tak Kraken lišil od mořských hadů.

Legenda pochází ze severní Evropy

Pontodoppidan ve svých zápiscích dále uváděl, že norští rybáři často riskovali a nad Krakenem lovili ryby, protože to znamenalo zaručený úspěch. Když se vrátili do přístavu s velkým úlovkem, ostatní si je dobírali, že chytali nad Krakenem.

Od té doby byl Kraken vyobrazován nejčastěji jako obří chobotnice s chapadly. Této verze se později drželi také filmaři při natáčení snímku Souboj Titánů.

Pravdou je, že seveřané tehdy na svých plavbách potkávali nejrůznější tvory, kteří oproti jejich kocábkám působily monstrózně a mohly je reálně ohrozit. Chobotnice a hlavononožce sice znali, ale Kraken jim zkrátka připadal mnohem větší.

Kraken

Zdroj: Profimedia

Probublávání a vynořování malých ostrůvků bylo později vysvětlováno možnou sopečnou činností v okolí Islandu, což byl jeden z hlavních cílů severských mořeplavců.

Ani dnes vědci nejsou moudří

Do zkoumání se zapojil také francouzský biolog Pierre Denys de Montfort, který ve svém díle identifikoval dva druhy obřích chobotnic, jednu názvem chobotnice kraken spatřenou norskými námořníky a druhou chobotnici obří, jež údajně napadla plachetnici u Angoly.

Později bylo několik velkých mrtvých hlavonožců vyplaveno na břeh. Vědci je popsali jako nový živočišný druh s názvem krakatice obrovská. Dosud se jedná o jednoho z nejzáhadnějších živočichů. Pozorování krakatic v jejich přirozeném prostředí není jednoduché, většinou jsou schopní je zahlédnout pouze námořníci či rybáři.

Pouze v Japonsku se podařilo krakatici nalákat na návnadu a tamní vědci pak pořídili mnoho jejích snímku. Mořská stvůra se ale dokázala ze spárů svých zajatců dostat a zanechala po sobě jen pět metrů dlouhé utržené chapadlo.

Nicméně ani tak nebyli vědci schopni určit, jakých rozměrů může krakatice dorůst, odhady ale tvrdí že něco mezi deseti až osmnácti metry. Kraken je tak stále opředen jistou aurou tajemství.

Zdroj: theconversation.com, cs.wikipedia.org, abicko.cz
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články