Údajná dcera Salvadora Dalího: Odporným způsobem zneuctila jeho památku. Za své pohnutky tvrdě zaplatila

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Salvador Dali
Salvador Dali

Salvador Dalí byl francouzský umělec, který se proslavil především svými surrealistickými obrazy. Narodil se v roce 1904 a zemřel na srdeční zástavu ve svých čtyřiaosmdesáti letech.

Během jeho života nikdy nebyla nikde zmínka o tom, že by měl dceru. Až v roce 2015 se objevila žena, která začala trvat na tom, že je s Dalím spřízněná, a dokonce se kvůli tomu byla ochotná soudit.

Dalí se kromě malířství a svého typického knírku proslavil také ilustrováním knih, sochařstvím a návrhy parfémů či šperků. Nic z těchto dovedností po něm ale jeho údajná dcera nezdědila. A nakonec se ukázalo proč: Nikdy totiž jeho dcerou nebyla.

Podala žalobu na nadaci Gala-Salvador Dalí

Pilar Abel se do médií dostala začátkem roku 2015, kdy o sobě začala veřejně prohlašovat, že je dcerou Salvadora Dalího. Podle jejích slov s ním totiž měla poměr její matka, která tehdy pracovala v místě, kde Dalího rodina žila.

Začala pouze na základě vyprávění svých prarodičů veřejně tvrdit nepodložené informace, a navíc podala žalobu na nadaci Gala-Salvador Dalí, která po smrti umělce začala spravovat jeho majetek.

Podle mnohých se mohlo jednat o snahu upozornit na sebe, podle jiných šlo čistě o touhu po majetku a bohatství. Někteří věří tomu, že si Abel skutečně myslela, že je Dalího dcerou.

Zdroj: Profimedia

Jaké byly důvody jejího jednání, není zcela jasné. Pravda ale je, že se nakonec celá situace obrátila proti ní, když bylo zjištěno, že nic z toho, co o své rodinné přízni tvrdila, není pravda.

Nechala soudně exhumovat jeho tělo. Teď musí platit

Poté, co začal soudní spor mezi Pilar Abel a nadací, bylo tělo umělce exhumováno. Došlo k odebrání několika vzorků, ze kterých se dala zkoumat DNA.

Jenže v laboratořích se velmi rychle přišlo na to, že Abel a Dalí spřízněni nejsou. S tím se ale žena živící se jako věštkyně z tarotových karet odmítla smířit a podala odvolání.

18. května 2020 však soud v Madridu rozhodl, že obvinění nejsou opodstatněná, a ona proto musí zaplatit veškeré soudní náklady i náklady na exhumaci Dalího těla.

Nadace v novinách uvedla informaci o tom, že by ráda vyjádřila politování nad situací, která vznikla. Žena se podle ní jen kvůli vlastnímu prospěchu pokusila pošpinit umělce, a navíc znesvětila jeho památku tím, že mu znemožnila klidný odpočinek.

Ještě předtím, než soud vyřkl verdikt, bylo většině lidí jasné, jak celá situace dopadne. Dalí totiž během svého života veřejně prohlašoval, že se mu ženské tělo oškliví, a mnozí si o něm mysleli, že je gay.

Proč Abel vložila tolik úsilí do předem prohraného boje, není jasné. Možné je, že doopravdy věřila svému původu a tomu, co jí rodina navyprávěla. Ve skutečnosti ale přišla o mnohem víc, než mohla získat.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články