Tyfová Mary: Nakazila přes padesát lidí, ale nikdy neměla jediný příznak

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Mary Tyfova
Zdroj: Profimedia

Mary Mallon byla obyčejná žena. Kuchařka, která odešla ze severního Irska, aby našla štěstí v USA. To se jí dařilo a vařila pro ty nejbohatší. Měla ale smůlu, její zaměstnavatelé začali velmi často marodit s břišním tyfem. Mary se nikdy nenakazila. To mělo prostý důvod. Byla totiž zdravým přenašečem.

Mary Mallon se narodila 23. září 1869 v jedné z nejchudších částí severního Irska. Když jí bylo čtrnáct let, odešla k příbuzným do New Yorku.

Bohatá rodina nakažená tyfem

Nejprve pracovala jako služebná, postupem času se ale vypracovala na kuchařku. Zřejmě byla velmi talentovaná, neboť ji následně zaměstnávaly ty nejprominentnější rodiny z města.

Roku 1906 se břišním tyfem nakazila rodina velmi zámožného bankéře Charlese Warrena, a to při jejich dovolené na Long Islandu. Majitel letního sídla se obával, že už dům nebude moci pronajímat. Najal si tedy George Sopera, aby mu pomohl situaci co nejrychleji vyřešit.

Byl najat detektiv

George Soper byl sanitární inženýr, kterého si původně najalo město New York, aby pomohl nalézt příčinu šíření nemoci. Poté ho o pomoc požádal i muž z Long Islandu.

Právě tam zavětřil Soper příležitost. Nákaza břišním tyfem se objevovala spíše v amerických slumech a v nejchudších čtvrtích. Onemocnění celé rodiny z vyšší společnosti byla jasná stopa.

Podezřelá kuchařka

Netrvalo dlouho a podezření padlo na Mary Mallon, tedy kuchařku. Především proto, že ona jediná ze všech přítomných nejevila žádné příznaky nákazy. Soper si vyžádal jména jejích bývalých zaměstnavatelů a zjistil, že 22 z nich trpělo břišním tyfem.

Kontaktoval Mary a požádal ji o vzorek krve, moči a výkalů. Ta neznámého muže okamžitě odmítla. Zkusil to tak ještě několikrát. Nakonec se domluvil s obhájkyní hygieny a veřejného zdraví, ta s sebou vzala sanitku a několik policistů. Kuchařka před nimi však utekla.

Musela do izolace

Nakonec byla žena dopadena a v nemocnici otestována. Jak se ukázalo, opravdu byla přenašečkou. Ona tomu však nevěřila, protože neměla nikdy žádné příznaky nebo zdravotní obtíže.

Ministerstvo zdravotnictví ji přesunulo do karantény na ostrov North Brother. Odtud byla Tyfová Mary, jak se jí později začalo přezdívat, roku 1910 propuštěna. Musela se však zavázat, že už nikdy nebude vařit.

Mary ale nic jiného neuměla. Bez vědomí jakéhokoliv nebezpečí začala vařit pro hotely, restaurace, a dokonce nemocnice. Roku 1915 byla dopadena v porodnici, kde onemocnělo 25 lidí tyfem.

Opět byla poslána do izolace na ostrov, kde zůstala až do své smrti v roce 1938. Během svého život nakazila kolem 50 lidí, z nichž tři nemoci nakonec podlehli. Její příběh změnil zdravotnictví, protože ukázal možnost asymptomatického přenašeče.

Zdroj: History.com, Nationalgeographic.com, Smithsonianmag.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články