Tatínek z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku: Má své tajemství, které střeží před novináři

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
jak vytrhnout velrybe stolicku
jak vytrhnout velrybe stolicku

František Němec patří mezi naše velmi vytěžované herce. Vždyť nedávno oslavil sedmdesáté sedmé narozeniny, poslední film natočil před dvěma lety a stále hraje v divadle. V komedii Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku si zahrál sympatického Luboše, jenž zprvu netuší, že se právě setkal se svým synem v podání nezapomenutelného Tomáše Holého. Své soukromí si od úspěchu snímku velmi dobře střeží.

František Němec se začal prosazovat ve filmu, seriálu i divadle už v šedesátých letech dvacátého století.

Menší role ho sice dostaly do povědomí diváků, na tu opravdu přelomovou však čekal až do roku 1974.

To ho do svého komediálního snímku Jak vytrhnout velrybě stoličku obsadila režisérka Marie Poledňáková.

Milý film o hledání tatínka Tomášem Holým se stal klasikou, stejně tak jeho pokračování Jak dostat tatínka do polepšovny.

Z jeho ženy se stala paní Columbová

Kdejaká divačka si na muže s tvrdšími rysy myslela. Jenže jeho srdce v době natáčení už dávno patřilo jen jedné jediné, s níž je dodnes. Dodnes se ale také pořádně neví, jaká Němcova žena je a jak vlastně vypadá.

Důvod je prostý. Manželka Ivana si zkrátka nepřála, aby o ní mluvil s novináři a jakkoliv probíral jejich soukromí. A tak se její muž toto přání rozhodl respektovat.

Novináři jsou však tvorové zvídaví, a tak paní Ivaně začali říkat paní Columbová. Ženu poručíka Columba sice také nikdo neviděl, ale ten o ní aspoň rád a barvitě vyprávěl.

I to českému herci bylo zapovězeno. Občas si nad tím povzdechl, protože to s ním prý jeho choť občas neměla jednoduché, a pozornost by si zasloužila.

V současnosti si užívá dědečkovské role a stále hraje

Jisté však je, že manželé mají dvě dospělé dcery. I ony mají umělecké vlohy a pracují v kulturní sféře, ačkoliv přímo herectví se nevěnují.

Obě také mají děti, takže Němcovi začala jedna z nejdůležitějších životních rolí – ta dědečkovská.

Kromě role Luboše ve filmech Marie Poledňákové jsme Františka Němce mohli vidět jako doktora Řehoře v Nemocnici na kraji města.

V Národním divadle se pak zabydlel od roku 1982 a zahrál si v mnoha významných inscenacích.

Na opuštění divadelního světa nemyslí a stále si prkna, co znamenají svět, velmi užívá.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články