Tak trochu jiný pohřeb. Ghanští nosiči rakví s nebožtíkem na ramenou tancují

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Ghana pohrby
Zdroj: Profimedia

V našich končinách jsou pohřby pojímány velmi důstojně. Jedná se přece jen o velmi smutnou a vážnou událost. V Ghaně se však s milovanou blízkou osobou loučí poněkud neobvykle. Když zde pozůstalí nestojí o klasický smuteční pochod, dopřejí jim roztančený pohřeb. A nutno říct, že se tento způsob rozloučení stal velkým hitem.

Videa ghanských nosičů rakví ze společnosti Nana Otafrija okázale tančících s rakví zaplavila internet. Ve světě jsou známí jako Dancing Pallbearers (tančící nosiči rakví) či Coffin Dancers (tanečníci s rakví).

Mohou být oblečeni v černém, ale přílišnou důstojnost a smutek od nich nečekejte. Pod vedením majitele společnosti Benjamina Aidoo přináší na tradičně střízlivou událost hudbu a tanec.

Jako pracovník pohřební služby začal Aidoo pracovat už v roce 2007, když studoval na vyšší odborné škole v Accře, hlavním městě Ghanské republiky.

Důvod byl prostý, potřeboval si vydělat na studium. Znal několik lidí, kteří tuto práci dělali. Nabídli mu, aby se k nim přidal.

Žádní zarmoucení příbuzní

Práce ho zaujala a brzy se rozhodl osamostatnit. Chtěl však pohřby dělat „trochu jinak“. Do tradičních smutečních pochodů chtěl vnést více choreografie a obecně pozitivnější atmosféru.

Jak sám uvedl v rozhovoru pro BBC News: „Někteří lidé nechtějí plakat. A ať už pláčou, nebo ne, chceme je rozveselit a udělat jim radost tím, co děláme“.

Svojí firmou pomáhá v Ghaně snižovat nezaměstnanost

To, co původně začalo jako experiment, se velmi rychle rozmohlo. Nyní Aidoo provozuje firmu o více než sto zaměstnancích. Vytvořil tak spoustu nových pracovních míst pro mladé muže i ženy z celé Ghany.

Pohřby jsou v Ghaně velmi důležitou společenskou událostí

S nárůstem popularity Aidoovy pohřební společnosti rodiny stále častěji chtějí své blízké poslat na onen svět ve velkém stylu. Pohřby začínají být vnímány spíše jako způsob, jak se znovu spojit s rodinou a oslavit život zesnulého.

Do oblečení nosičů investuje nemalé peníze

„V Ghaně musíte být kreativní, abyste se posunuli vpřed, nemůžete zůstat na jednom místě. Zpočátku nosiči používali pouze černou a k pohřbu tato barva prostě patřila.

Já jsem se rozhodl přidat další barvy,“ vysvětluje Benjamin Aidoo pro Associated Press. Nakoupil různé kostýmy, boty a doplňky. A najal spoustu lidí, kteří smýšlí stejně jako on.

V Ghaně již vzniklo několik firem, které jej napodobují

Soutěžit s tanečními pohyby Aidoových nosičů rakví však není jednoduché. Vyvažují rakev na ramenou, houpou se a tančí ve zrychlujícím se rytmu hudby. Že jim rakev spadla, se však zatím stalo jen jednou.

„Konkurenti, většinou z řad bývalých zaměstnanců, však neodpovídají našemu standardu. Choreografie a tance se snažíme stále zdokonalovat.

Nabízíme více stylů tak, aby to vyhovovalo co nejvíce lidem. Tak, aby věděli, že jsme ve svém projevu jedineční. Je to maximální respekt, který můžeme mrtvému člověku projevit,“ vysvětluje dále pro Associated Press Aidoo.

Příprava pohřbu není jednoduchá. Aidoo den před tím nespí a ujišťuje se, že je vše řádně připraveno. Čisté obleky, perfektně vyleštěné boty, všechny doplňky.

Že jsou všichni nosiči nachystaní, vědí, co mají dělat a dorazí včas na určené místo. Pro Nana Otafrija není neobvyklé služby poskytovat každý víkend pro více než šest pohřbů.

Za tančící nosiče rakví si však pěkně připlatíte

Ceny závisí na typu kostýmů a počtu nosičů rakve. Nejlevnější ceremoniál začíná asi na dvou tisících a může se vyšplhat až k šesti tisícům korun. Typ a barva kostýmu se do ceny promítá znatelně. Nejdražší jsou prý kostýmy bílé.

Aidoova tvrdá práce se vyplácí, i přes vyšší ceny je poptávka veliká a jeho služby využívá stále více zákazníků.

Anabelle Namartey, vnučka zesnulého, kterému Nana Otafrija vystrojila pohřeb, říká v rozhovoru pro Associated Press: „Celý ceremoniál je velmi působivý. Musíme vzdát úctu člověku, který na tomto světě dlouho žil, a uspořádat mu vhodný pohřeb, a to Nana Otafrija splňuje.“

Elizabeth Annan, která si objednala pohřeb matky, byla nadšená: „Rozhodla jsem se dát své milované matce taneční výlet zpět na cestu k jejímu stvořiteli, na místo posledního odpočinku. A jsem nadšená,“ svěřila v rozhovoru pro BBC News.

Najdou se i odpůrci

Ačkoli nový styl pohřbů má v Ghaně své odpůrce, Benjamin Aidoo říká, že lidem dává jen to, co chtějí. Zda chtějí pohřeb formálnější a slavnostní, nebo více „odvázaný“, se klienti rozhodují sami.

Autor: Michaela Pauerová
Zdroj: bbc.com, aparchive.com, en.wikipedia.com, novinky.cz


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články