Tajný apartmán na Eiffelovce. Navštivte místo, o kterém ví jen málokdo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
eiffelova vez
eiffelova vez

Když se řekne Eiffelova věž, každý si představí vysokou ocelovou dominantu Francie. Byla postavena mezi lety 1887 a 1889 u příležitosti ukončení Velké francouzské revoluce. Dodnes je tato rozhledna navštěvována stovkami turistů denně. Málokdo ale ví, že se v ní ukrývá tajný apartmán.

Gustav Eiffel nechal postavit pokoj v úplném vršku Eiffelovy věže. Ten byl určen k jeho experimentům a výzkumům.

Vstup zakázán!

Ačkoli se našly desítky lidí, kteří chtěli tajný apartmán navštívit, Eiffel veškeré návštěvy odmítal. Někteří byli ochotni zaplatit desetitisíce jen proto, aby mohli do pokoje nahlédnout. On ale udělal pouze jedinou výjimku, a to v případě Thomase Edisona.

Jinak byl apartmán veřejnosti nepřístupný po velmi dlouhou dobu. Dnes je za příplatek otevřen těm, kteří si chtějí užít jeden z nejkrásnějších výhledů z jeho oken, a také historikům, kteří v jeho útrobách neustále pátrají po něčem, co by je přiblížilo k životu Gustava Eiffela.

Barevné tapety, klavír a výhled za všechny peníze

Dnes je apartmán zachováván stále v původním stavu a hosté jsou pouštěni dovnitř pouze ve skupinkách, aby nedošlo k jeho zničení. Na svou dobu možná mnohé překvapí barevné tapety na stěnách. Ty jsou doplněny dobovým dřevěným nábytkem, křesly a klavírem. Z oken apartmánu je jeden z nejkrásnějších výhledů na Paříž, jaký si člověk dokáže představit.

Záchrana před zničením památky

Eiffelova věž měla být původně stavbou pouze dočasnou. Její zbourání bylo naplánováno na rok 1909 ještě dříve, než začala její výstavba. Eiffel věděl, že jediným způsobem, jak ji zachránit, je udělat z ní vědecké místo, na které nikdo nebude mít právo sáhnout. To byl pravý důvod, proč v samém vršku vystavil svůj tajný apartmán. Ten pojal jako vědeckou místnost, kterou se nikdo neopovážil zlikvidovat.

Kdyby byla tato místnost ve spodních patrech věže, velmi pravděpodobně by došlo ke zbourání věže a zachování pouze samotného apartmánu. Mnoho vědců totiž mělo za to, že tak vysoká stavba, jako je Eiffelova věž, ohrožuje okolí, protože je nestabilní a hrozí její zhroucení kvůli časové únavě materiálu. Gustav Eiffel však dokázal, že je to nesmysl. Díky jeho tajnému apartmánu věž dodnes stojí a stala se národním symbolem Francie.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články