Tádž Mahal je stavba, jejíž původ je záhadou všem vědcům

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Tadz Mahal stavba
Tadz Mahal stavba

Monumentální pomník Tádž Mahal se nachází v Indii ve státě Uttarpradéš. Místo ročně navštíví miliony lidí, kteří se zajímají nejen o jeho historii, ale také o překrásné tvary a barvy stavby. Přesto nikdy nikdo ve skutečnosti nezjistil, komu za vzhled budovy vděčíme.

Tádž Mahal nechal vystavět v roce 1632 indický panovník Šáhdžahán. Budova měla být památkou na jeho zesnulou ženu. Tato sedmdesát tři metrů vysoká stavba se však nakonec stala něčím daleko větším. V roce 2007 vyhrála anketu a stala se jedním z nových divů světa.

Originální návrh, jehož autor je neznámý

Stavba se stala svého času výjimečnou především proto, že kombinuje prvky indické, perské i islámské kultury. Ačkoli se jedná o pomník, budova může spíše připomínat zámek nebo velké panovnické sídlo. Málokdo ve skutečnosti ví, jaký je původní účel budovy. Když se řekne „pomník“, nám v dnešním světě to možná přijde až k neuvěření.

Zdroj: 123RF.COM

Během dne se navíc mění barva tohoto mauzolea od růžové, přes šedou a žlutou až k mléčně bílé. To vše díky vlivu slunce a geniálnímu návrhu. Kdo ale onen návrh představil, není dodnes známé. Stavitelem budovy je podle dostupných informací Ustad Ahmad Lahauri. Mnozí ho tedy mylně považují za toho, kdo stavbu navrhl a zkonstruoval. Pravdou je, že se držel pouze instrukcí na papíře a dovedl stavbu k realizaci. Kdo má na svědomí návrh díla, není známo.

Vědci se nemohou shodnout

Zdroj: 123RF.COM

Existuje mnoho záznamů z doby stavby, které potvrzují, že Ustad Ahmad byl jedním z návrhářů. Jiné ovšem tvrdí, že se na návrhu podílelo celkem třicet sedm mužů a Ustad si jenom neprávem přivlastnil velký díl práce. Neshody mezi vědci vládnou především proto, že návrh budovy čerpá z různých typů kultur, a není proto možné, aby se na ní podíleli pouze lidé s jedním zaměřením.

Oficiálně je prozatím v záznamech jméno designéra neznámé. Není možné dohledat ani všechny ze zmíněných třiceti sedmi mužů, ačkoli si tím několik generací vědců láme hlavu po dlouhá staletí. Možná ale právě tato záhada je jedním z mnoha důvodů, proč je Tádž Mahal tak zajímavou stavbou a i po tolika letech oblíbeným místem lákajícím turisty.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články