Starlight Express, jediný muzikál na bruslích

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
STARLIGHT EXPRESS  Showbild1 1200x900
STARLIGHT EXPRESS Showbild1 1200x900

Již od 19. století jsou lidé na celém Světě okouzlováni muzikály. I v dnešní době, jenž je ovládána internetem, zvládne dobrý muzikál oslovit a pobavit mladí i staří, muži i ženy. Jako pionýr muzikálového vesmíru se za posledních desetiletí ukázal britský autor a písničkář Andrew Lloyd Webber.

Snad každý muzikálový fanoušek zná jeho nejúspěšnější díla jako „Cats“ nebo „Fantom Opery“. Webber ale vymyslel další jedinečný muzikál, jehož herci vystupují celou show na kolečkových bruslích, a který se hraje nepřetržitě od roku 1987 v německém Bochumu: Starlight Express.

Zdroj: Mein-ruhrgebiet.blog / © STARLIGHT EXPRESS

Děj muzikálu

Zdroj: Mein-ruhrgebiet.blog / © STARLIGHT EXPRESS

Děj muzikálu může znít poněkud zvláštně, což ale zajisté nepřekvapuje, pokud známe ostatní tvorby Webbera. Muzikál se točí kolem velkého závodu lokomotiv. Tento závod se ale koná pouze ve snu dítěte, které nás provází celým muzikálem jako hlas takzvaného „Control“ – kontroluje dění na tratích. Hlavním protagonistou je parní vlak Rusty, který nejen že chce dokázat svým silnějším soupeřům (diesel vlak Greasball a zcela nový elektrický vlak Electra) že je stejně rychlý ba dokonce i rychlejší než oni, také závodí o srdce své vysněné lásky Pearl (vůz první třídy). Po třech jednotlivých závodech a několika úrazech porazí Rusty, s pomocí od magického „Starlight Express“, své zdánlivě silnější soupeře a získá taktéž přízeň své lásky Pearl.

Jedinečnost muzikálu

Přestože děj muzikálu je spíše průměrně smysluplný, drží Starlight Express rekord: Je nejdéle hrajícím muzikálem na jednom místě. Proč tím tak je? Starlight Express se vždy vyznačoval chytlavou hudbou a zázračnou show.

Zdroj: Twitter.com/bpandersonuk

Herci, kteří samo řečně představují vlaky, se pohybují po celou dobu na speciálně pro muzikál vyrobených kolečkových bruslích, a při závodech dosahují rychlostí až 60 km/h – proto se muzikálu přezdívá i „Nejrychlejší muzikál na světě“. Výběr účinkujících je každým rokem velkou výzvou, musí se najít profesionální muzikáloví herci, kteří jsou schopni se naučit zpívat a hrát svou roli na bruslích.

Na víc si můžeme všimnout barevných a jedinečných kostýmů. Každá role má svůj specifický a originální převlek, elektrický Electra se představuje v chromových barvách a má na sobě LED-světýlka, Rusty má na zádech pálící se uhlí a parní kotel na hrudi.

Zdroj: Twitter.com/jeffreysocia

Nejzajímavější a absolutně jedinečné je jeviště. Jinak než v ostatních divadlech, kde se nachází jeviště úplně vepředu, sahá jeviště Starlight Expressu až mezi sedadla. Závody se konají na čtyřech patrech, v prvním a třetím patře se dráhy nacházejí hned u diváků, kteří se skoro stávají částí akce. Navíc se Starlight Express již od úplného začátku vyznačoval světelnou show a vynikajícím využívání laserů.

Hlavní část dráhy je devíti tunová a volně pohyblivá lávka, která několikrát mění svou pozici.

Starlight Express se v dnešní době hraje pouze v německém Bochumu, ale i pokud neumíte německy, návštěva se díky technické jedinečnosti, rychlosti a hudbě určitě vyplatí.

Autor: Sandro Riedmann


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články