Soutěž v kopání hrobů: Bizarnost, ze které vám hrůzou vstanou vlasy na hlavě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kopani hrobu
Zdroj: Profimedia

Existuje celá řada neobvyklých soutěží. Lidé se už předháněli v pojídání nejrůznějších pokrmů a vytvořili tisíce rekordů, které by mnozí ani nechtěli překonat. O soutěži v kopání hrobů ale slyšel pravděpodobně jen málokdo z vás.

Pokud je někdo hrobníkem, nejspíš na jeho účet vznikají tisíce vtipů a on sám je považován spíše za někoho podřadného. Právě zvýšení prestiže tohoto povolání bylo jedním z cílů soutěže konající se v Rusku.

Hrobařina je náročná práce, kterou nemůže vykonávat jen tak někdo. Vyžaduje hromadu fyzické síly. Ale to, že někdo kope hroby, z něj hned nedělá neempatické monstrum.

Přesto jsou dnes považováni hrobaři za staré a nevrlé osoby. A vyvrátit tento stereotyp se již poněkolikáté pokusila soutěž o nejrychleji vykopaný hrob.

Přilákat mladé muže k práci

Je pravda, že se mezi hrobaři obvykle nevyskytuje příliš mladých lidí. Ti, kteří se dnes živí rukama, raději dělají jiné práce, než aby kopali hroby. Jenže starší hrobníci na všechno sami nestačí.

Soutěž měla přilákat pozornost mladých, kterým ukázala, že i tato práce vyžaduje hodně síly, a že jde o řemeslo, které si zaslouží trochu více sympatií. Podle organizátorů by právě soutěživost hrobníků mohla přesvědčit mladé k tomu, aby se o řemeslo více zajímali.

Nelehké měření

Soutěže, která se konala 14. května 2021, se celkem zúčastnilo osm týmů ze Sibiře. Ty měly za úkol vykopat díru o rozměrech 200 x 80 x 160 centimetrů. Nejen rychlost, ale i kooperace členů týmů byla důležitým faktorem, který vedl k vítězství.

Porota nakonec do každého hrobu spustila skutečnou rakev, aby se přesvědčila o tom, zda je díra doopravdy ideálním hrobem, který by se dal reálně použít. I když to celé zní morbidně, soutěžící si den podle všeho užili.

Vítěz může být jen jeden

Některá videa z akce jasně dokázala, že sílu a energii museli do práce vložit všichni účastníci. Hlavní cenu si však domů mohla odnést pouze jedna skupina.

Ta nakonec vykopala hrob za pouhých 38 minut, a stala se tak nejrychlejší ze všech osmi. Vítězové si domů za odměnu odnesli v přepočtu celkem 8 500 korun.

Dvojice výherců dokázala nejen to, že je práce fyzicky i psychicky náročná, ale také to, že řemeslo skutečně postrádá mladší generaci. Vyhrála totiž rodinná kombinace otce se synem.

Od loňského roku navíc překonali vítězové do té doby rekordmany, kteří vykopali hrob za 52 minut. Podobné soutěže se podle médií konají nejen v Rusku, ale i v mnoha dalších zemích, kde se snaží zvýšit hrobařskému řemeslu prestiž.

Zda to má nějaké účinky, zatím jisté není, mnoho mladých se ale zajímá minimálně o průběh a výsledky soutěže. Alespoň něčeho se tak organizátorům docílit povedlo.

Zdroj: Profimedia, refresher.cz, irozhlas.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články