Smrt autora Malého prince je zahalena rouškou tajemství. Byl sestřelen, nebo si chtěl vzít život?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Saint Exupery
Zdroj: Bibliothèque et Archives nationales du Québec, Fonds Bernard Valiquette, Public domain, via Wikimedia Commons

Malý princ francouzského spisovatele Antoine de Saint-Exupéryho je jednou z nejprodávanějších knih na světě. Jeho díla měla často filozofický přesah a často se v nich objevuje jeho životní láska — létání. To se mu nakonec bohužel stalo osudným. Co se vlastně 31. července roku 1944 událo?

Spisovatel se o létání zajímal už od dětství. Když mu nevyšlo studium na námořní akademii ani na architektuře, rozhodl se věnovat letectví naplno. Nejprve se stal mechanikem a poté i pilotem. Před válkou létal pro poštovní společnost.

Létal téměř do padesáti

Po napadení Francie roku 1940 létal v průzkumných letadlech. Poté, co Francie uzavřela s Německem mír, se rozhodl odejít do Spojených států. Tam se setkával s lidmi a snažil se jim vysvětlit nebezpečí nacismu a přesvědčit je, aby USA vstoupilo do druhé světové války.

Roku 1943 se opět vrátil do kokpitu. Byl už podstatně starší než ostatní vojáci. Limit pro létání dokonce přesáhl o osm let. Jeho vášeň byla ale tak veliká, že se rozhodl zažádat o výjimku, kterou po několika peripetiích opravdu dostal.

Konec kariéry

Americká letadla se mu však neovládala snadno, navíc ho trápily zdravotní obtíže. Měl problémy s krkem a celkovou hybností. Není tedy příliš překvapivé, že hned na druhé své misi havaroval.

Rok na to se zhoršil i jeho psychický stav, trpěl depresemi a často pil. Velení se tedy rozhodlo, že jej z armády propustí. 31. července 1944 ho čekala jeho poslední mise. Z té se ale už nikdy nevrátil.

Ztracený voják

Zpráva o nezvěstném spisovateli se okamžitě rozšířila a zasáhla celý svět. Ihned se začaly objevovat teorie, co se vlastně stalo.

Nejvíce pravděpodobné se jevily tři: první, že byl autor Malého prince sestřelen, druhá, že havaroval, a třetí, že za pomocí stroje spáchal sebevraždu.

První stopa se objevila roku 1998, kdy jeden rybář objevil kousek od Marseille stříbrný identifikační náramek, který patřil Saint-Exupérymu.

Nalezení vraku

Začalo se tedy stále více potvrzovat, že spisovatel našel smrt na moři. V roce 2000 se našly pozůstatky jeho letadla. Vše potvrdila roku 2003 francouzská vláda, která vytáhla zbytek trosek letadla Lockheed F-5B.

Roku 2008 se přihlásil bývalý letec německé Luftwaffe Horst Rippert, který tvrdil, že právě on sestřelil literárního génia, který seděl v kokpitu.

Jeho verzi však nic nepotvrdilo. Vyzvednutý vrak neměl stopy po kulkách, což samo o sobě nemuselo nic znamenat. Z letadla se totiž našla jen velmi malá část. Ale ani radiové záznamy nepotvrdily, že by Rippert někoho sestřelil v době, kdy se mohli s Exupérym na obloze potkat.

Pravdu o smrti jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů dvacátého století se tak zřejmě nedozvíme. Smrt mohla způsobit technická závada, prázdná nádrž i chyba pilota. Nebo si přál autor Malého prince opravdu zemřít?

Zdroj: Grunge.com, Idnes.cz
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články