Skutečný Shrek: Tělo se mu zvětšovalo do obřích rozměrů. Ani vědci si s ním nevěděli rady

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Maurice Tillet
Maurice Tillet

Pohádkový zelený mužíček Shrek má údajně svou lidskou předlohu. Měl jím být francouzský wrestler Maurice Tillet, který trpěl hormonální poruchou. Ačkoliv to tvůrci Shreka ze studia Dreamworks nikdy nepotvrdili, uznejte sami, že se mu zelená pohádková postava nápadně podobá.

Narodil se v roce 1903 v ruském Sankt Peterburgu francouzským rodičům. Tatínek byl stavebním inženýrem a podílel se na výstavbě Transibiřské magistrály, maminka byla učitelka cizích jazyků.

Chlapec s krásným obličejem a blonďatými vlásky si vysloužil přezdívku Anděl.

Krásný chlapec se změnil až v pubertě

Bohužel idylka skončila, když mu bylo osm let, protože tatínek zemřel a s maminkou se přestěhovali do Moskvy, kde se i nadále věnovala výuce jazyků.

V roce 1917 se nakonec Maurice i s maminkou odstěhoval do Francie.

S jazykovou vybaveností neměl problém, zdědil talent po mamince.

Od sedmnácti let se ale začalo něco podivného dít s jeho tělem. Ruce, hlava i hruď se mu začaly zvětšovat do nepřirozených rozměrů.

V devatenácti mu byla diagnostikována akromegalie, což je hormonální porucha, která způsobuje nadměrné zvětšování koncových částí těla i vnitřních orgánů.

Blonďatý andílek se tak změnil v pořádného hromotluka a musel se vzdát snu stát se právníkem.

Z právníka se stal wrestler

Místo toho nastoupil na pět let do francouzské armády, byl inženýrem u námořnictva.

V roce 1937 se potkal s litevským profesionálním wrestlerem Karlem Pojello, který ho přesvědčil, aby zkusil štěstí v tomto sportu.

Vzal si ho na dva roky do parády a vytrénoval z něj úspěšného wrestlera.

Druhá světová válka ho donutila odejít do Ameriky, tam v roce 1940 debutoval jako wrestler pod pseudonymem Francouzský anděl.

Sklidil obrovský úspěch, a dokonce se po něm začali jiný wrestleři také pojmenovávat Anděl. Mimo jiné i český wrestler Stanislav Pinta alias Český anděl.

I vědci nad ním kroutili hlavou

Zajímavý byl ale také pro harvardské vědce. Ti ho s jeho svolením studovali, protože lidé s akromegalií se většinou nedožili více než třiceti let.

Maurice ale překypoval zdravím, bil se v ringu. Hlavu měl tehdy dvakrát větší než běžný člověk, vážil 124 kilogramů a do dlaně se mu vešly tři rozložené balíčky karet.

Do wrestlerského důchodu odešel Maurice ve svých devětačtyřiceti letech poté, co ho už delší dobu trápily zdravotní obtíže. O rok později, v padesáti, podlehl kardiovaskulárnímu onemocnění.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články