Šílenství kolem chilli papriček. Jejich konzumace je bolestivá, přesto se najdou blázni, kteří v ní trhají rekordy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
chilli papricky
chilli papricky

Chilli papričky se dostaly z jižní a střední Ameriky do zbytku světa. Křížením vzniklo mnoho odrůd, jež se předhánějí v pálivosti. Takové chilli je pak v hledáčku odvážlivců, kteří soutěží v jejich pojídání. Důsledkem těchto klání je zvracení a někdy i končí v nemocnici.

Proč vlastně tato zelenina pálí a kdo je držitelem šílených rekordů, pro není pusa v jednom ohni vůbec žádnou překážkou?

Za všechno může kapsaicin

V pálivosti chilli papričky má prsty látka jménem kapsaicin. Buňky našeho těla na ní reagují v podstatě stejným způsobem jako na bolest.

Proto je vlastně mylné prohlašovat, že chilli papričky pálí. Ve skutečnosti nás jejich konzumace jednoduše bolí.

I z toho důvodu je obsažena v slzných sprejích. V očích ji opravdu mít nechcete. Zajímavé je, že pálení můžete pociťovat, i když už jde z těla ven.

Pálivost chilli papriček je přímo úměrná teplotě, při níž byly pěstovány. Měří se ve Scovilleových jednotkách pálivosti, zkráceně SHU.

Za obsahem kapsaicinu v papričkách může být ochrana. Zvířatům, co mají receptory na kapsaicin, vadí, a tak ji nepojídají.

My jako lidé je sice máme taky, ale onu bolest bereme jako výzvu. Někteří jedinci ji pak dokáží dotáhnout do extrémů.

Chilli papričky vám mohou propálit jícen

Výsledkem pak může být i víc než jen rozdrážděný žaludek a zvracení. Při něm se vrací do jícnu i kyseliny, které jej dráždí. Zprávy v novinách o propálených jícnech některých milovníků chilli nejsou výjimkou.

Mohou nastat i závažnější stavy. Před pár lety si mladý muž z Detroitu dopřál nejpálivější odrůdu na světě s označením Carolina Reaper.

Toho dohnala nesnesitelná bolest krku a hlavy, až k lékaři, který odhalil zúžené tepny v mozku.

První pomoc při zaskočení vašeho těla dávkou kapsaicinu je tuk, zajezte tedy kouskem mastného jídla. Také se doporučuje zapití mlékem nebo rozkousání chleba.

Tato látka se rozpouští i v alkoholu, pomůže tedy kopnout do sebe panáka něčeho tvrdšího.

Nic ale není černobílé, a tak i pojídání chilli papričky má výhody pro naše zdraví. Kapsaicin má totiž antibakteriální účinky nebo čistí ústní dutinu.

Látky obsažené v chilli papričkách, také zvyšují výdej energie po jídle, a tak pomáhají při spalování a hubnutí.

Rekordem je pozření sto dvaceti gramů nejpálivější papričky během minuty

Rekordmanky v tomto ohledu jsou odrůdy Carolina Reaper, Trinidad Scorpion, Trinidad Scorpion Moruga či Bhut Jolokia. Tu si vychutnal v roce 2019 Kanaďan Mike Jack, který jí spořádal devadesát sedm gramů během jedné minuty.

Šampionku Carolina Reaper zase zdola před čtyřmi lety Američan Gregory Foster, jenž do sebe za stejný čas naládoval úctyhodných sto dvacet gramů. Oba tak mají zápis v Guinnesově knize rekordů.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články