Sexuální skandály neměli jen Clinton nebo Kennedy. Thomas Jefferson měl opakovaný styk se svou otrokyní

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Jefferson Thomas
Zdroj: Profimedia

Sexuální skandály J. F Kennedyho či Billa Clintona jsou všeobecně známé. Takto poznamenaných prezidentů je v americké historii ale mnohem více. Příklad můžeme najít už v 19. století, kdy na prezidentské křeslo usedl Thomas Jefferson. Až testy DNA o dvě stě let později odhalily pravdu.

Thomas Jefferson byl značně renesanční člověk. Byl státníkem, orientoval se v právu a diplomacii, zajímal se o náboženství a filozofii, ale také o zahradnictví a architekturu.

Měl plantáž s otroky

Roku 1801 se stal v pořadí třetím prezidentem spojených států. A je považován za jednoho z hlavních autorů Deklarace nezávislosti.

Roku 1770 se oženil s Marthou Wayles Skelton, kterou si přivedl na své panství zvané Monticello. Po smrti jejího otce zdědil mladý pár obrovské množství půdy, ale také velké dluhy, které budoucí prezident musel dlouho splácet. Součástí dědictví bylo také 150 otroků.

Otrokyně byla vlastně příbuzná

Jedním z nich byla i mladičká Sally Hemingsová. Jak se později ukázalo, dívčin otec byl otcem i Jeffersonovy manželky. John Wayles měl kromě dětí se svými právoplatnými manželkami také šest dětí se svou otrokyní a Sallyinou matkou Elizabeth Hemmingsovou.

Roku 1782 Martha zemřela. Ještě na smrtelné posteli prosila manžela, aby se nikdy neoženil, neboť nechce, aby jejich šest dětí vychovávala jiná matka. Jefferson jí toto přání splnil, tedy částečně.

Na každém šprochu…

Jak to tak bývá, když se roku 1801 dostal do Bílého domu, začalo se kolem něj objevovat spousta polopravd a pomluv, které ho měly pošpinit.

S jednou takovou přišel novinář James T. Callender. Ten začal tvrdit, že nově zvolený prezident má sexuální vztah se svou otrokyní, a dokonce že je otcem jejích dětí.

Nikdo ale muže nebral příliš vážně. O tom, že Jeffersona nemůže vystát, se všeobecně vědělo, navíc měl údajně velké problémy s alkoholem.

Sám prezident nikdy tuto fámu nekomentoval, tedy ji nepotvrdil, ani nevyvrátil. Jeho rodina však proti této informaci aktivně vystupovala. Dokonce označovala za otce Sallyiných dětí prezidentova synovce Petera Carra. Ale červ pochybnosti nejspíše hlodal v lidech dál.

Pravdu odhalily až moderní metody

Nadace Thomase Jeffersona, která spravuje Monticello, se roku 1998 odhodlala ke kontroverznímu kroku, kdy nechala provést test DNA. A ta jednoznačně ukázala přítomnost mužské DNA rodu Jeffersonů v mužské pokrevní linii dětí otrokyně Sally.

Test samozřejmě nemůže určit, že otcem byl skutečně prezident, a nikoliv třeba jeho bratr, ale většina odborné veřejnosti je přesvědčena, že děti s vlastní otrokyní zplodil právě Thomas Jefferson.

Také už lze těžko soudit, jaký byl mezi oběma lidmi vztah. Jestli byly na svět přivedeny děti následkem znásilnění či upřímné lásky. To, že Sally nebyla nikdy osvobozena, ale nevyznívá příliš dobře, stejně tak fakt, že první dítě, které velmi brzy zemřelo, porodila v pouhých šestnácti letech.

Zdroj: Allthatsinteresting.com, Nytimes.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články