Setkání s UFO poznamenalo amerického prezidenta Jimmyho Cartera na celý život

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Jimmy Carter
Zdroj: Department of Defense. Department of the Navy. Naval Photographic Center, Public domain, via Wikimedia Commons

V té době guvernér Georgie Jimmy Carter podal dne 18. září 1973 zprávu Národnímu vyšetřovacímu výboru pro letecké jevy, v níž tvrdil, že před čtyřmi lety v Georgii viděl UFO.

V říjnu 1969 čekal Jimmy Carter na schůzi Lions Clubu v malém městě Leary. Bylo asi 19:30, když spatřil UFO, které později popsal jako „nejhorší věc, jakou jsem kdy viděl.“

Barevná koule

Pozorování Jimmyho Cartera potvrdilo asi dvacet svědků, kteří objekt také viděli, a vypověděli, že měl velikost Měsíce a velmi jasné měnící se barvy.

Ve zprávě z 18. září 1973, kterou podal Národnímu vyšetřovacímu výboru pro letecké jevy (NICAP), Carter řekl, že objekt neměl hmotnost, ale setrval ve vzduchu asi deset minut, než zmizel. Během té doby se měnil z jasně modré koule na červenou a bílou.

„Před malou restaurací, myslím, jídelnou na střední škole, nás stálo asi dvacet. A na západní obloze se objevilo jakési zelené světlo. Bylo to hned po západu slunce. Bylo to jasnější a jasnější. A pak to nakonec zmizelo.“

Prezidentské volby

Přistání na Měsíci v roce 1969 uchvátilo Američany po celé zemi a vedlo k rozmachu zájmu o mimozemský život. Také v prezidentské kampani v roce 1976 bylo toto téma často zmiňované.

A jak se ukázalo, Carter i republikánský kandidát Gerald Ford měli s UFO zkušenosti. V roce 1966 Ford, který byl tehdy kongresmanem z Michiganu, položil otázku, proč jsou všichni, kdo tvrdí, že viděli UFO, považováni za nespolehlivé svědky. Podle jeho slov jim máme být vděční za dodání důvěryhodnosti a nových informací o fenoménu.

Jimmy Carter zase jako důkaz uvedl svoji zkušenost a dodal, že si nikdy nebude dělat legraci z těch, kteří říkají, že na obloze viděli neidentifikované objekty.

Dokonce americkému lidu slíbil, že pokud bude zvolen prezidentem, po nástupu do úřadu zveřejní všechny informace týkající se UFO, což se ale nestalo.

Opatrné vyjadřování

V roce 2005 řekl Carter GQ magazínu, že incident dokázal i po 4 letech vylíčit tak přesně proto, že si tu noc s sebou vzal magnetofon a nahrál výpovědi svědků.

Popřel však, že by objekt považoval za mimozemské plavidlo. Carterův vnuk Josh později řekl, že po incidentu s UFO jeho dědeček rozlišoval mezi „neidentifikovaným létajícím objektem“ a „letounem z vesmíru“.

Možné vysvětlení

Otázky kolem toho, co 39. prezident skutečně viděl, však přetrvávají. Nejpravděpodobnější vysvětlení poskytl Dr. Jere Justuse, který věří, že Jimmy Carter ve skutečnosti mluvil o oblaku barya.

Barevná oblaka barya, stroncia a oxidu měďnatého umožňují vědcům porozumět pohybům částic v ionosféře a polární záři, neboť jsou dobře viditelná.

Zdroj: allthatsinteresting.com, GQ.com, smithsonianmag.com
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články